Oppo, ekran altında kamera teknolojisini gösterdi

Çentiksiz ve çerçevesiz ekranlar için birçok akıllı telefon üreticisi tahlil arayışında. Açılır kapanır mekanizma, kızaklı yapı, art tarafta ikinci ekran üzere farklı tasarım anlayışları gördük. Hatta son tanıtılan modellerden Asus Zenfone 6’da arkadan öne dönen kamera sistemi vardı. İşin içerisine hareketli parçalar girince haliyle dayanıklılık konusu soru işareti yaratıyor. Akıllı telefon üreticileri de bu yüzden yeni teknoloji arayışına devam ediyor.

Daha evvel sizlere aktardığımız haberlerimizde Samsung’un, ekranın altına gizlenen kamera teknolojisi geliştirdiğini belirtmiştik. Oppo, Samsung’dan evvel davranarak ekran altında kamera teknolojisini resmi Twitter hesabından paylaştı. Aşağıdaki Twitter paylaşımı üzerindeki videodan teknolojinin nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.

Kusursuz ön kamera performansı beklemek yanlış

Yukarıda izlemiş olduğunuz görüntü birinci olarak Oppo yöneticilerinden olan Brian Shen tarafından Weibo üzerinde paylaşıldı. Brian Shen “Şu anki etapta ekran altında kamera teknolojisinden, normal kamera performansı beklemek doğru değil. Lakin hiçbir yeni teknoloji anında harikalığı ulaşmaz.” açıklamasında bulundu.

Çerçevesiz ve çentiksiz ekranlar için düzenekli yapıdan fazla ekran altında kamera teknolojisi kullanılması daha sağlıklı olacaktır. Hem su ve toza karşı dayanıklılık konusu hem de düzenek ömrü tartışma olmaktan çıkar. Her ne kadar firmalar sistemlerine güvenip 300 bin, 200 bin açılmaya sağlam üzere açıklamalar yapsalar da bu sayılar gündelik kullanımı pek yansıtmıyor. Bu durumu en yeterli 200 bin katlanmaya sağlam olduğu söylenen Samsung Galaxy Fold modelinde yaşanan problemlerde gördük. Hülasa ekran altından kamera teknolojisi, çentiksiz telefonların geleceği olacak üzere.

Başa dön tuşu