Samsung, yeni nesil Neo QLED TV’lerini tanıttı: 4000 nit parlaklık!

Samsung, 2023 Neo QLED TV’lerini tanıttı. Şirketin yeni üst düzey 4K ve 8K TV modelleri, daha yüksek parlaklık, gelişmiş renkler ve birçok yeni yazılım özelliği ile geliyor. Samsung QN900C 8K Neo QLED TV ve QN935C 4K Neo QLED TV özellikleri ile neler sunuyor görelim.

Samsung QN900C Neo QLED 8K TV özellikleri

Samsung’un en üst düzey Neo QLED 8K TV modeli QN900C, 8K çözünürlük, 14 bit Küçük LED art aydınlatmalı QLED panel ve 4000 nite varan azamî parlaklık sunuyor. 8K Gerçek Derinlik Geliştirici (Pro) ve Shape Adaptive Light algoritmalarında yapılan iyileştirmeler sayesinde kontrast oranının da uygunlaştırma kelam konusu. Samsung, SDR içeriği HDR’a dönüştürebilen Otomatik HDR Tekrar Düzenleme algoritması sayesinde eski sinema ve dizilerin daha uygun göründüğünü sav ediyor.

Samsung QN935C Neo QLED 4K TV özellikleri

4K Neo QLED TV modeli QN935C ise, küçük LED art aydınlatmalı 4K QLED panel, irtibat kutusu muhtaçlığını ortadan kaldıran tekrar tasarlanmış power board ve 20mm’den ince çerçeveye sahip. Samsung, TV hoparlörlerinin Dolby Atmos tecrübesi için özel bir konut sinema sistemi yahut soundbar gerektirmeyecek seviyede olduğunu söylüyor. TV’ler son derece ince çerçeveler ve genel olarak ince bir profile sahip.

Yeni Samsung Neo QLED TV’ler şaşırtan halde Dolby Vision HDR formatını destekliyor. HDR10, HDR10+ Adaptive ve HLG ile uyumlu. AI Sound Remastering özelliği, yapay zeka ile ekrandaki her objeyle bağlantılı sesi tekrar düzenleyerek seslerin net, ortam seslerinin tok çıkmasını sağlıyor.  TV’lerde uyumlu soundbarlardan en âlâ tecrübesi almanız için Nöral Sürece Birimi’ni kullanan Q-Symphony özelliğinin yeni bir sürümü bulunuyor.

Yerleşik SmartThings Hub denetleyicisi

Samsung 2023 Neo QLED TV serisi, SmartThings Hub denetleyicisi ihtiyacı ortadan kaldıran dahili Matter ve ZigBee hub ile geliyor. TV ile tüm SmartThings, Matter ve ZigBee uyumlu akıllı mesken aygıtları denetim edilebiliyor. TV, SmartThings, Alexa ve Google Home uygulamalarına eklenen aygıtları otomatik olarak senkronize ettiğinden kullanıcı tüm akıllı konut aygıtlarını direkt TV’den denetim edebiliyor.

Tizen işletim sistemi

TV, Tizen işletim sisteminin daha  yeni bir sürümü ile geliyor. Birebir içeriği izleyen bireylerin gerçek vakitli olarak hususları tartışmasına ve reaksiyonlarını paylaşmanıza imkan tanıyan Chat Together, akıllı telefon üzere öbür aygıtlardan imajlı aramaları TV’ye aktarmak için ConnecTime ve konutun kuşbakışı görünümünü ve odalardaki akıllı konut aygıtlarının yerleşimini sunarak akıllı konut aygıtı denetimini kolaylaştıran 3 boyutlu harita görünümü, yeni Tizen sürümü ile gelen yenilikler ortasında.

Bulut oyun servisleri ve Game Bar

Oyun tarafında, iki model de Amazon Luna, Xbox Cloud, Nvidia GeForce Now üzere bulut oyun akış hizmetlerini bulunduran Samsung Gaming Hub ile geliyor. 4K yayın yapma, tıpkı anda birden fazla içeriği izleme mümkün. Yeni Game Bar, oyuncuların oyunların küçük haritasını rastgele bir ekranda görmelerini sağlıyor. FPS oyunlarında maksadı daha âlâ vurmanızı sağlayan sanal nişan noktası özelliği bile var.

Yapay zeka güç tasarruf modu

2023 Samsung Neo QLED TV’ler, kullanılmadığında güç tüketimini otomatik olarak azaltmak için yapay zeka güç tasarruf modunu devreye alıyor.

Çevre dostu

Samsung, ortam ışığı ve radyo dalgaları ile otomatik olarak şarj olan pilsiz kumandanın modüllerinin %20’sinin geri dönüştürülmüş okyanus plastiğinden oluştuğunu söylüyor. Uzaktan kumandanın ana modülleri da geri dönüştürülmüş alüminyum kutular ve bakır kullanılarak yapılmış. TV’lerin üretiminde de genel güç tüketimini ve ham husus kullanımını azaltmak için hafif enjeksiyon kalıbı kullanılmış.

Fiyat belirli değil

Samsung, yeni kuşak Neo QLED TV’leri için fiyat ve çıkış tarihi bilgisi paylaşmadı. Yeni 4K ve 8K Samsung Neo QLED TV’lerin 2023 birinci çeyreğinde satışa sunulması bekleniyor.

Başa dön tuşu