Sony, Engelli Oyuncular İçin PlayStation 5 Kolu Tanıttı

Sony, engelli oyuncular için özel bir PlayStation 5 kolu geliştirdi. Project Leonardo isimli bu kumanda, özelleştirilebilir yapısı ve rahat kullanım imkanı ile engelli oyunseverlerin çok daha kolay ve konforlu şekilde oyun oynayabilmesini sağlıyor.

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, engelli oyunseverleri mest edecek bir duyuru gerçekleştirdi. CES 2023 kapsamında gerçekleştirilen duyuruda, “Project Leonardo” olarak isimlendirilen yeni bir PlayStation 5 kolu tanıtıldı. Bu oyun kolu, bugüne dek gördüklerimizden oldukça farklı bir tasarıma sahip.

Dairesel bir yapıya sahip olan Project Leonardo, tüketicinin ihtiyacına göre özelleştirilebiliyor. PlayStation Patronu Jim Ryan’ın “Engelli oyuncular daha kolay, daha rahat ve daha uzun oynayabilsin diye tasarladık.” dediği kol, bir dairesel hub, analog kontrolcü ve 8 adet de buton içeriyor.

Sony’nin engelli oyunculara özel PlayStation 5 kolu işte böyle görünüyor!

Playstation 5 project leonardo

Sony, Project Leonardo’nun gelişim sürecinde engelliler için çalışan bazı şirketlerle iş birliği yaptı. Bu iş birliği kapsamında engelli oyun tutkunları için maksimum fayda sağlanmaya çalışıldı. Sony’ye göre küçük butonlara dokunmakta zorlananlar, bir ürünü uzun süre tutamayanlar veya sadece bir elini kullanmak durumunda olanlar, Project Leonardo’yu saatler boyunca sorunsuz bir şekilde kullanabilecekler. 

Dell, PlayStation 5 Kolunu ‘Külüstür’ Gibi Gösterecek Konsept Oyun Kumandasını Tanıttı

Sony tarafından yapılan açıklamada Project Leonardo’nun fiyatı ve çıkış tarihi açıklanmadı. Ancak bu ürünün kısa bir süre sonra piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu arada; geliştiricilerin bu kol için özel eğitici oyunlar geliştirebileceği olasılığını da unutmayalım. Project Leonardo, engelli bireylerin eğitimleri için kullanılabilen bir ürün haline de gelebilir.

2022 Yılının En İyi PlayStation Oyunları

Kaynak :
https://www.cnet.com/tech/gaming/sony-unveils-project-leonardo-an-accessibility-controller-for-ps5/

Başa dön tuşu