Alexa Guard ile Echo akıllı hoparlörler ev güvenlik sistemine dönüşüyor

6 aydan uzun vakittir üzerinde çalışmaların devam ettiği Amazon Alexa Guard, sonunda kullanıcılara sunulmaya başlandı. Bugünden itibaren, şimdilik yalnızca ABD’deki Echo hoparlör kullanıcıları Alexa’ya “Evden çıkıyorum” diyerek güvenlik sistemini aktive edebiliyor.
Echo hoparlörler, güvenlik sistemi aktive edildikten sonra konutun içerisinde varsa bağlı duman dedektörü ya da öbür güvenlik aygıtlarını daima denetim ediyor. Echo bunun yanında kullanıcı sesini her istikametten algılamakta kullandığı mikrofonlarının yardımıyla cam kırılma sesi duyduğunda yeniden sizi durumdan haberdar ediyor.
Alexa’nın kazandığı özelliklerden bir başkası olan Away Lighting, sizin akıllı ampül kullanım geçmişinizden esinlenerek güya evdeymişsiniz üzere ışıkları denetim ediyor.
Tüm Echo kullanıcılarına fiyatsız sunulan Alexa Guard özelliği, öncelikle ayarlardan aktivasyona gereksinim duyuyor. Özellik etaplı olarak dağıtıldığından şimdi herkesin erişimi mevcut değil.

Tam olarak bir güvenlik sistemi ya da güvenlik kameraları suramı yerine geçmeyecek bu sistem, acil durumda güvenlik güçlerini aramıyor. Bunun dışında hırsız ya da öteki makûs niyetli kişi konutunuza sessiz bir biçimde kapıdan ya da pencereden, yani cam kırmadan girerse yeniden sistem bir işe yaramıyor.

Başa dön tuşu