Space Pioneer, İlk Roketini Başarıyla Fırlattı

Pekin merkezli Space Pioneer, Tianlong-2 Y1’i uzaya fırlatmayı başardı. Roket, yörüngeye bir uydu da yerleştirdi.

Uzaya astronot taşıyan ilk özel şirket olan SpaceX, Çin’den kuvvetli bir rakiple karşı karşıya. Pekin merkezli Space Pioneer, özel bir şirket tarafından üretilen roketi Tianlong-2 Y1’i başarıyla uzaya fırlattı.

Roket, Çin’in kuzeyinde yer alan Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden fırlatıldı. İlk görevi kapsamında yeryüzünden 500 kilometre yükseğe bir uydu da yerleştirdi. Uydu, meteoroloji veya askeri amaçla kullanılan uyduların yer aldığı “gözlem uydusu” kategorisinde yer alıyor. Kullanım amacı hakkındaysa bir detay bulunmuyor.

Space Pioneer’ın roketi böyle fırlatıldı:

Roketin özellikleri:

tl 2 y1

Tianlong-2 Y1, toplam 32,8 metre uzunluğa ve 3,35 metre genişliğe sahip. Roket, 153 ton yük ile kalkış yapabiliyor, 500 kilometre yüksekliğe kadar yörüngeye 1,5 ton ağırlığında uydular yerleştirebiliyor. Ayrıca alçak yörüngeye 2 tonluk uydular taşıyabiliyor.

Roket, katı yakıtlı roket motoruna yer veriyor. Motor, SpaceX’in Falcon 9 roketlerinde gördüğümüz gibi sıvı oksijen ile değil, katı yakıt ile çalışıyor.

Space Pioneer, uzaya roket fırlatan ilk Çinli özel şirket değil. Daha önce i-Space ve Galactic Energy şirketleri de kendi ürettikleri roketleri uzaya fırlatmıştı.

Sovyetlerin Teknolojisinin Zirvelerinden Olan Uzay Mekiği “Buran”la Tanışın: Dev Uçaklarla Uzayın Sınırına Taşınıyordu!

Kaynak :
https://www.chinadaily.com.cn/a/202304/02/WS64296096a31057c47ebb7e7d.html

Başa dön tuşu