TeamViewer, 2016 yılında hacklendiğini itiraf etti

TeamViewer, 2016 sonbaharında keşfedilen fakat hiçbir vakit açıklanmayan bir siber saldırının kurbanı olduğunu itiraf etti. Çin menşeli olduğu düşünülen bu hücumda Winnti art kapısından (backdoor) faydalanıldığı belirtildi.

Kullanıcılara bilgi verilmedi

Son derece tanınan olan TeamViewer uzak masaüstü yazılımının gerisindeki şirket, Alman yayıncı Der Spiegel’e verdiği demeçte, taarruzun rastgele bir zarar verilmeden tespit edildiğini ve olay sırasında çalınan rastgele bir bilgiye dair delil bulunmadığını açıkladı. Ayrıyeten, Hacker’ların TeamViewer’a erişebildikleri halde kaynak kodu tehlikeye atacak yahut çalacak bir teşebbüste bulunmadıkları da tabir ediliyor.

Şirket yetkilileri, 2016 saldırısı sırasında sisteme yerleştirilmiş olan olası art kapılara karşı tedbir aldıklarını ve büsbütün temizlenerek sistemin yeniden etkin duruma getirildiğini söylediler. Bilgisayar korsanlarının atak sırasında rastgele bir bilgi çalamadıklarından emin olan TeamViewer yetkililerinin, bu olayla ilgili olarak kullanıcılara rastgele bir güvenlik ihlali bildiriminde bulunmamayı tercih ettiklerini söz ediliyor.

Başa dön tuşu