Telefonlar Parmak İzini Nasıl Okuyor?

Parmak izi teknolojisi, bugün dijital çağda güvenlik ve kullanım kolaylığı açısından önemli bir role sahip. Fakat bazı teknolojiler, bizleri hâlâ düşündürebiliyor. Mesela bir akıllı telefonun parmak izimizi nasıl okuduğu gibi.

Birer teknoloji harikası olan bu buluşlar, hayatımızı kolaylaştırdığı kadar üzerine düşündürüyorlar da.

Bunlardan birini bugün sizlere açıklıyoruz: Parmak izimizi algılayan akıllı telefonlar, bunu nasıl gerçekleştiriyor?

Telefonlar, parmak izlerini okumak için birden farklı teknoloji kullanıyor.

touch if

Bunlar optik, kapasitif ve ultrasoniktir. Bu yönetmelerden her biri farklı şekilde parmak izlerini algılıyor ve tanıyor.

Optik parmak izi okuyucuları, en eski teknoloji olmalarına rağmen hâlâ yaygın olarak kullanılıyor. Bu sensörler, parmağın fotoğrafını çekmek için genellikle küçük LED’ler veya telefon ekranıyla arkadan aydınlatılan özel bir minyatür kamera kullanıyor.

Kapasitif parmak izi sensörleri ise bundan çok daha farklı.

Bu da elektriği depolayan ve yalnızca parmak izinin temas ettiği noktalarda boşaltılan küçük kapasitörlerden oluşan bir ızgara kullanıyor. Bu sensörler, parmak izinin desenini haritalamak için binlerce kapasitörden oluşan bir dizi kullanıyor.

Ve son olarak en gelişmiş teknoloji ise ultrasonik parmak izi algılama teknolojisi. Bu teknoloji, tıbbi amaçlarla kullanılan ultrasonik tarayıcılara benzer şekilde çalışıyor. Parmak izine ultrasonik bir ses dalgası gönderiliyor ve yansıyan dalganın ölçümü alınıyor. Böylece parmak izindeki çıkıntıların 3 boyutlu şekli anlaşılabiliyor.

İşte çoğumuzun anlamlandıramadığı teknoloji, aslında bu kadar basit bir mantığa sahip!

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Telefonlarınızı Neden Ortak Kullanım Alanlarında Şarj Etmemelisiniz? Sebebini Öğrenince Şarj Aletinizi Yanınızda Taşıyacaksınız!

Telefonlar Şarj Olurken Neden Bazen %80’de Takılıp Kalıyor? Bu Özelliği Nasıl Kapatabileceğinizi de Anlattık!

Elektronik Cihazların Isınınca Neden Performans Kaybettiğini Öğrenince Telefonunuzu Buzdolabında Saklamak İsteyeceksiniz!

Başa dön tuşu