Televizyon alırken dikkat edilmesi gereken 7 altın kural

Erhan Doğru

Yeni televizyon alırken dikkat edilmesi gereken 7 detay

Televizyon alınacağı vakit kanal sayısına ve teletex özelliğinin olup olmadığına bakılan vakitler çok eskide kaldı. Bir devir Plasma TV’ ler yaygınlaştı ama onların da periyodu bitmek üzere. Akabinde LCD televizyonlar geldi. LCD teknolojisine sahip televizyonlar hala piyasada mevcut olsa da artık yeni periyot LED ve OLED TV dönemi… 

Televizyon almayı düşünüyorsunuz lakin piyasadaki modellerin neredeyse hepsi tıpkı özelliklerden bahsediyor diyorsanız, size yardımı dokunacağını düşündüğümüz değerli noktaları maddeler halinde haberimizden inceleyebilirsiniz.

İşte televizyon alırken dikkat edilmesi gereken 7 altın kural;

1. Garanti Mühleti ve Servis Ağı

Garanti mühletine dikkat ediliyor olsa da hatırlatmak isteriz. Televizyonunu tercih ettiğiniz markanın eserine kaç yıl garanti verdiğine ve garanti kurallarına kesinlikle bakın. Ayrıyeten servis hizmeti ve bulunduğunuz yerde hizmet veriyor olmasına da dikkat etmek gerekiyor. Eğer emsal özellikte ve fiyatlarda birkaç seçenek ortasında kararsız kalırsanız garanti mühleti uzun olanı tercih etmek her vakit yararlı olacaktır.

2. Ekran Boyutu

Ekran boyutu birinci kıymetli ölçüt. Zira bu kesimde asıl fiyatı belirleyen husus panel maliyetidir. Ekran ne kadar büyük ise vereceğiniz para da o oranda artacaktır. Ancak ekran büyüklüğü izleyeceğiniz arayı de belirler. Yani yanlış ebatlarda bir televizyon keyiften çok rahatsız edici olabilir. Odanızın büyüklüğünü ve izleme aralığınızı ve görüş açınızı hesaplayarak aşağıdaki tablodan size uygun ekran büyüklüğünü belirleyebilirsiniz. 
Ekran boyut-mesafe oranı

3. Tepkime-Yenileme Hızları

Alacağınız televizyonda tahminen de en değerli kriter bu ikisidir diyebiliriz. Yansıma mühleti milisaniye cinsinden verilir ve ekran ne kadar süratli reaksiyon verirse o kadar süratli görüntüleme sağlarsınız. Yani yansıma müddetini en küçük pahalara sahip televizyonu seçmeniz yararlı olacaktır. Yineleme suratı ise hertz pahasıdır ve “Hz” olarak kısaltılır.  Yineleme suratı ise ne kadar yüksek ise o kadar dinamik imaj alırsınız. Yineleme suratı düşük ekranlarda süratli sahne geçişlerinde manzara akıcılığı azalır, küçük takılmalar yaşarsınız ve bilhassa siyah renklerde bu daha fazla rahatsız eder. Günümüzde HD yayınların standart haline geldiğini düşünürsek gelecek yıllarda da rahatça kullanabileceğiniz bir televizyon için yineleme suratı en yüksek modelleri tercih etmekte yarar var.

Başa dön tuşu