TSMC, AMD ve Nvidia’yı kapmak için 3nm fiyatlarını düşürebilir

TSMC‘nin N3 (3nm sınıfı) fabrikasyon süreçleri performans ve güç verimliliği açısından bir dizi faydayı sunsa da birebir vakitte yüksek maliyetler de dökümhanelerden çıkan birinci N3 yongalarını beraberinde getiriyor. Yeni gelen indirim haberinin Samsung’un 3nm’de harikaya yaklaştık telaffuzundan sonra gelmesi ise dikkatleri çekiyor.

Öte yandan MyDrivers’ın bir raporuna nazaran TSMC, çip tasarımcıların ilgisini çekmek için 3nm üretim fiyatlarını düşürmeye hazırlanıyor. Şimdilik bunlar söylentiden ibaret ama TSMC’nin N3E sürecindeki üretim maliyetlerinin birinci N3’tekinden daha düşük olması da kuvvetle olası. Şirketin N3P, N3S ve N3X üzere başka gelecek jenerasyon N3 süreçlerinde üretim için ne kadar fiyat talep edeceği şimdi aşikâr değil. 3nm üretim fiyatlarının düşürülmesi bu düğümlere daha fazla müşteri çekecek, fakat bu bir gecede olacak bir şey değil.

TSMC, 3nm üretim fiyatlarını düşürebilir

TSMC’nin birinci N3 üretim teknolojisinin (N3B olarak da bilinir) yalnızca Apple tarafından kullanılacağı söyleniyor. Apple yeni yüksek performanslı yongalardan faydalanmak ve benimsemek istiyor fakat N3 hala daha değerli bir teknoloji. Öteki firmaların sırada olduğu bilinse de Apple kadar istekli değiller.

N3, China Renaissance’a nazaran 25 katmana kadar çok ultraviyole (EUV) litografi teknolojisini kullanıyor ve yapılandırmaya bağlı olarak her bir EUV tarayıcının maliyeti 150 milyon ila 200 milyon dolar ortasında. Hasebiyle TSMC, bu üretim maliyetini daha yüksek fiyat ile dengelemek istiyor ve bu doğal. Daha evvelki haberlimizde TSMC’nin N3 yonga levhasının 20.000 dolar, N5 yonga levhasının ise 16.000 dolar düzeylerine yükseldiğinden bahsetmiştik. Artan maliyetler, AMD, Broadcom, MediaTek, Nvidia ve Qualcomm üzere şirketler için daha düşük kar manasına geliyor.

Tüm bunların ışığında TSMC üretim maliyetlerini azaltmayı hedeflediği N3E sürecinde fiyatları düşürmeyi planlıyor olabilir. Bu da muhtemelen 2023’ün ikinci yarısında olacak. Muhtemelen çip dizayncılar da bu prosesi kullanmayı tercih edecektir. AMD halihazırda 2024’te piyasaya sürmeyi planladığı Zen 5 tabanlı işlemcilerinde bir N3 sürecini kullanacağını açıklamış durumda. O vakte kadar TSMC’nin de daha yüksek verimlilik (fire oranı) düzeylerine ulaşacaktır.

Başa dön tuşu