Uygun fiyatlı LCD panellere ekran altı parmak izi okuyucu desteği bu yıl gelecek

Ekranın altına yerleştirilen parmak izi okuyucuları, teknolojinin son vakitte karşımıza çıkardığı değerli hoşluklardan bir tanesi. Bu özelliğe sahip olmak için ise şimdilik birtakım kuralları karşılamak gerekiyor. Bu kaidelerden en kıymetlisi, ekranın parmak izi okuyucuya müsaade verebilmesi için OLED bir yapıya sahip olması. OLED paneller, LCD’lere kıyasla birçok hususta daha üstün olsa da fiyat olarak da daha kıymetliler. Çinli ekran üreticisi BOE ise bu durumu çok yakın vakitte çözeceğini açıkladı. 

Optik ekran altı parmak izi okuyucuyu LCD panellerine entegre etmeyi başardığını açıklayan BOE, giriş ve orta düzey akıllı telefonlarda büyük bir atılıma taban oluşturacak. Yapılan pazar tahliline nazaran 2018 yılında satılan 1,456 milyar akıllı telefonun yüzde 85’inde LCD panel bulunuyor. Trend her ne kadar OLED panellere hakikat olsa da tam bir geçiş için çok uzun bir vakit gerekiyor.
Daha evvel LCD ekran altı parmak izi okuyucu üzerinde çalıştıklarını açıklayan Fortsense ve AU Optronics, şimdiki senaryoya nazaran BOE’nin hayli gerisinde. BOE tarafından yapılan açıklamaya nazaran ekran altı parmak izi okuyucu dayanaklı LCD paneller 2019 sonunda seri üretime girecek. Bunun manası, 2020’nin başlarında ekseriyetle alt ve orta düzey modellerde bu teknolojiyi görebiliriz.

Başa dön tuşu