Western Digital otomobillere yönelik eMMC belleklerini duyurdu

Bugün otomotiv kesimi de bellek üreticileri için kıymetli bir yatırım alanı haline geldi. Otomatik yahut yardımcı sürüş sistemleri ve araç içi etkileşim sistemleri artık çok süratli depolama belleklerine gereksinim duyuyor. Bu nedenle NAND bellek teknolojilerinin yavaş yavaş yer edinmeye başladığını görüyoruz.  

iNAND AT EM132 EFD özellikleri

Western Digital tarafından lanse edilen iNAND AT EM132 EFD ismindeki yeni entegre bellek modeli 64-bit TLC NAND modüllerini temel alıyor. Bölümde tipinin birinci örneği olan eMMC bellek güç idaresi, ısı idaresi ve durum takibi özellikleri sunuyor.

256GB’a kadar kapasiteye sahip olan eser 40 derece sıcaklıklara kadar çalışabiliyor. Araç sistemlerinin harita bilgilerini, etraf bilgilerini ve kullanıcı bilgilerini saklaması için bilhassa yüksek kapasiteyi tercih eden bellek AEC-Q100 ile ISO26262 üzere performans sertifikalarına da uyumlu.

Analizler 2022 yılında yapay zekâ süreçleri, sensör dataları, kullanıcı dataları üzere yığınlar nedeniyle akıllı sistemlerle donanmış bir aracın ortalama bellek ölçüsünün 2TB civarında olacağını ön görüyor. Ayrıyeten belleklerin şiddetli ortam şartlarına da güçlü olması gerekiyor. iNAND AT EM132 EFD bellek modelinin kısa mühlet içerisinde otomotiv üreticilerine örneklemeye başlayacağı tabir ediliyor.

 

Başa dön tuşu