Windows 10’daki USB inançlı kaldırma formülü değişiyor

Microsoft, USB şoförleri bilgisayarlarımızdan inançlı bir halde çıkarmayı başaramadığımız için bu duruma sonunda farklı bir tahlil sundu. Windows 10’da yer alan özellik ile ilgili detayları, gelin birlikte inceleyelim.

Windows 10 ile USB şoförleri inançlı kaldırmanıza gerek yok

Windows bilgisayar üreticisi Microsoft, USB şoförler kullanılmaya başlandığından beri, USB bellekleri ve harici sabit diskler üzere benzeri donanımları çıkarmadan evvel inançlı bir formda çıkarmamaları konusunda her vakit bizleri uyarmıştır. Ama birçoğumuz bu mevzuda vakit zaman başarısız olmuşuzdur. Ama artık teknoloji dünyasının en büyük kurallarından biri olan ve her tertipli PC kullanıcısının dikkat ettiği, “USB şoförünü inançla kaldırmak” artık değerli bir kural olmaktan çıkıyor.

Neyse ki, Windows 10‘a yapılan yeni bir güncelleme bu ihtimamlı, vakit alıcı prosedürü ortadan kaldırıyor. Microsoft, Windows 10 1809 sürümü ile birlikte “Hızlı Kaldırma” seçeneğini artık varsayılan olarak açtığını belirtti. Böylece USB’lerinizi yahut Thunderbolt irtibatlarınızı “Güvenle kaldır” özelliğini kullanmadan, tekrar inançlı bir halde çıkarmanız mümkün oluyor.

Güncelleme aslında geçen yılın başlarında yayınlandı, fakat Windows 10 sürümü, 1809’dan başlayarak, istediğiniz vakit bu USB’yi çıkarabileceğinizi açıklayan Microsoft, yeni bir makale yayınlayarak husus ile ilgili kullanıcıların dikkatini daha da çekmeyi başardı. “Hızlı Kaldırma” (Quick Removal) artık Windows’ta varsayılan seçenek haline geliyor. Ancak bu özelliği kullanmak istemiyorsanız, çarçabuk Disk Yönetimi menüsünden, ilgili aygıtın özelliklerine gelerek, ‘İlkeler’ başlığı altından değiştirebilmeniz mümkün.

Şirket tıpkı vakitte, değerli bir öbür bahse da dikkat çekiyor. Kelam konusu husus Quick Removal’ın mümkün zararlarıyla ilgili. Şayet data transferi ve ilgili harici diskin kullanımı sırasında temas kesilirse, data kaybı yaşanabileceğini lisana getiren şirket, bu yüzden kullanıcıların, bu özelliği kullanırken dikkatli olması konusunda tavsiyede bulunuyor.

Başa dön tuşu