Windows 11 güncellemesi AMD Ryzen işlemcili PC’lerde donma sorununa neden oluyor

Windows 11 için yayınlanan Aralık ayı Salı yaması AMD Ryzen işlemciye sahip bilgisayarlarda donma problemlerine neden oluyor. Çok sayıda kullanıcı güncellemeyi yükledikten sonra sistemlerinde 10 ila 20 saniyelik donmalar meydana geldiğinden şikayet etmeye başladı.

Görünüşe bakılırsa sorun Windows 11 22H2 yüklü sistemlerde yaşanıyor. Thomsen48 isimli bir Reddit üyesi güncellemeyi yükledikten sonra Ryzen 5 4600GE tabanlı bilgisayarında sorun yaşadığını söyledi. KB5021255 numaralı yamayı kaldırdıktan sonra ise sorun çözülüyor.

Birçok kullanıcıda emsal sorun var

Aynı yanlıştan muzdarip bir diğer kullanıcı ise Ryzen 9 5900X işlemcili bilgisayarında misal donma problemleriyle karşı karşıya kaldığını bildirdi. Şikayetlerin yoğunluğuna bakılırsa sorun diğer kullanıcılar ortasında da görülüyor.

Microsoft şimdi mevzuyla alakalı resmi bir açıklama yapmış değil. Donma sorununa 13 Aralık Salı günü yayınlanan Aralık (KB5021255) güncellemesinin neden olduğu belirtiliyor. Kullanıcılar şirketten karşılık gelene kadar ilgili güncellemeyi kaldırarak sorunu çözebilirler.

Başa dön tuşu