Windows 11 hala birçok senaryoda Windows 10’dan yavaş

PCWorld, Intel’in en yeni işlemcisine sahip sistemlerde Windows 10 ve Windows 11‘in performansını karşılaştırdı. Hedef hangi işletim sisteminin daha hızlı olduğunu ortaya koymaktı.

Microsoft daha evvel Windows 11’in Alder Lake’in performans hibrit mimarisinden ve yeni Thread Director teknolojisinden en yeterli formda yararlanmak üzere optimize edildiğini belirtmişti. Yazılım devi ayrıyeten Windows 11’in PC donanımını en verimli halde kullandığını tez ediyor.

Windows 10 birçok kere öne çıktı

Test için en yeni Intel Core i9-13900K işlemcinin yanı sıra Windows 11 22H2 ve Windows 10 22H2 kullanıldı. Yapılan ölçümlerde Windows 11’in daha süratli olduğu senaryolar var fakat Windows 10 da testlerde birçok kez öne çıktı.

Örneğin Adobe Photoshop ve Lightroom Classic‘te Windows 10 işletim sistemi daha yüksek puan aldı. Tıpkı vakitte Office 365‘te Word, Excel ve Outlook’ta Windows 11’den daha süratli olduğu görüldü. Windows 11 yalnızca PowerPoint‘te Windows 10’u geçebildi.

Oyun testinde, Gears Tactics ve Metro: Exodus‘taki ortalama kare suratı da Windows 10’da daha yüksekti. Windows 11, PugetBench’in kapsamlı testi, H.264 (AVC) kodlaması ve başka birtakım senaryolarda daha süratli performans gösterdi lakin bunlarda da çok az farkla öne çıktı.

Başa dön tuşu