Windows, Güncellemeleri Engelleseniz Bile Yüklüyor!

Microsoft’un hem Windows 10 hem de Windows 11’de devre dışı bıraksanız dahi sürücü güncellemelerini otomatik olarak yüklediği ortaya çıktı.

Microsoft, gerek Windows 10 gerek Windows 11’de pek çok güncellemeyi kullanıcıların tercihine bırakıyor. Ancak bazı güncelleme ve yükseltmelerde otomatik olarak cihazları güncelliyor. Üstelik Microsoft, AMD, NVIDIA, Realtek gibi bazı 3. taraf donanım üreticilerinin sürücülerini de otomatik olarak güncelleyebiliyor.

Elbetteki Microsoft’un sürücü güncellemeleri otomatik olarak gerçekleştirmesini engellemenin bir yolu bulunuyor. Ancak Windows Update servisindeki yeni bir hata, kullanıcı tercihine bakılmaksızın sürücü güncellemelerinin yüklenmesine neden oluyor. Söz konusu hata, ghost_motley adlı Twitter kullanıcısı tarafından RTX 3090’ın otomatik olarak güncellenmesi sonrası fark edildi.

Microsoft, güncellemeleri devre dışı bırakmanın yolunu adım adım anlatmıştı, ama işe yaramıyor…

windows otomatik güncelleme

Bilmeyenler için; Windows işletim sistemlerindeki Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi, kullanıcıların Windows Update ile ilgili çeşitli seçenekleri yapılandırmasını mümkün kılıyor. Örneğin kullanıcılar, Düzenleyici üzerinden Windows Update aracılığıyla sürücü güncellemelerini devre dışı bırakabiliyorlar. En azından Microsoft’un resmi sitesinde yaptığı açıklama bu şekilde…

Neowin’den Sayan Sen, söz konusu sorunun AMD ekran kartlarını da etkilediğini doğruladı. Ayrıca Twitter’da da konuyla ilgili olarak pek çok kullanıcı şikayeti bulunuyor. AMD, konuyla ilgili bir destek sayfası yayınlayarak kullanıcılarına yardımcı olmaya çalıştı. Sen’in açıklamasına göre ise hatayı gidermenin tek yolu, Grafik sürücüsü paketini yeniden yüklemek.

Windows 11’in Yeni Güncellemesi, Insider Kullanıcıları İçin Yayınlandı: Gelecek Yenilikler Belli Oldu!

Google, Drive Uygulamasının Windows 8 ve 8.1 Desteğini Kesiyor: 32 Bit Windows 10’da da Kullanılamayacak!

Kaynak :
https://www.neowin.net/news/microsoft-windows-11-and-10-ignores-user-choices-to-force-install-amd-nvidia-drivers/

Başa dön tuşu