Xiaomi ekran altı kamera teknolojisi hakkında daha fazla bilgi paylaştı

Çentikler yakın vakitte birinci olarak Oppo ve Xiaomi’den gelen ekran altı kamera teknolojisiyle tarih olacak. Oppo’dan saatler sonra kendi teknolojisini tanıtan Xiaomi, artık de Twitter aracılığıyla bu teknolojiyi ayrıntılandırdı. Wang Xiang tarafından atılan tweette dört farklı slayt, teknoloji hakkında ayrıntılar veriyor.
Xiaomi’nin uygulamasına nazaran tekrar ekranın üst tarafında olan kamera, etrafında bir çentik ya da delik olması yerine ekrandaki özel bir kısım sayesinde dünyayı görüyor. Bu özel kısım, standart OLED panelin en üst ve en alt katmanlarındaki malzemelerin şeffaf hâle getirilmesiyle meydana geliyor.
Bu özel şeffaf alan, ekranın her zamanki üzere içerik göstermesine rastgele bir mahzur oluşturmazken ön kamera kullanılacağında kameranın dışarıdan ışığı içeri almasına mahzur olmuyor, hatta bilgilere nazaran lens olarak davranıyor.
Bu teknoloji sayesinde çentiği küçültmek için daraltılmayan sensörler, daha kaliteli lenslere de imkan sağlıyor.
Xiaomi’nin slaytlarına nazaran hâlâ harika olmayan bu teknoloji, kamera faal değilken ekranda silik bir sınır formunda görünüyor. Ancak bu alan her halde kullanılabilir olacağından ve muhtemelen az ışıklı ortamlarda büsbütün fark edilmez olacağından, çentikten kat kat yeterlidir demek yanlış olmaz. Çentik dışındaki tahlillerden olan sistemli dizaynlar da aygıtların su ve toza dayanıklılıklarına ziyan verdiğinden ve uzun vadede bozulacak ekstra kesimler getirdiğinden, ekran altı kameralar geleceğimiz üzere duruyor.

Xiaomi’nin açıklamalarına nazaran şimdi keşfedilen bu yeni teknoloji, tüketicilere açık bir telefonda ne vakit kullanılır bilinmiyor. Firmanın deneysel aygıtlar çıkarmaya yatkınlığı dikkate alınırsa bunun için çok fazla beklemeyeceğiz diyebiliriz.

Başa dön tuşu