Yeni Xbox ve PS5 fiyatı hakkında heyecanlandıran tahmin

Yeni kuşak konsollara sayılı aylar kaldı. Konsolların donanım özellikleri muhakkak oldu. Microsoft, geçtiğimiz hafta düzenlediği E3 2019 konferansında yeni kuşak konsolun özelliklerini ve ne vakit çıkacağını açıkladı.

Şu an için Project Scarlett kod ismiyle anılan yeni kuşak Xbox konsolu 8K grafik takviyesi, SSD depolama, ışın izleme teknolojisi, 4K 120 FPS’e kadar oyun tecrübesi sunuyor. Yeni kuşak Xbox’ın ismi şimdi belirli değil. Firmadan yapılan açıklamaya nazaran Aralık 2020’de piyasaya sürülecek.

 

PS5 ise yeni Xbox ile misal donanıma sahip olacak. Yeni jenerasyon Xbox ile birebir devirde yahut en geç 2-3 ay sonrasında satışa sunulması bekleniyor. Her iki konsolda da Zen 2 tabanlı özel bir CPU ve Navi serisi ekran kartı yer alacak.

PS5 ve yeni jenerasyon Xbox, oldukça güçlü donanıma sahip olacak. Yeni jenerasyon kolların fiyatı ise büyük merak konusu. Her iki konsolda da SSD bulunması ve orta düzey bir PC’den daha güçlü donanıma sahip olması, fiyatının değerli olacağı tarafında izlenim veriyor. Pekala gerçekte nasıl olacak?

PS5 ve Yeni Xbox’ın fiyatı ucuz olacak 

Oyun bölümü üzerine yaptığı gerçek iddialarıyla ünlü analist Michael Pachter, yeni Xbox’ın fiyatının 399 dolar olacağını PS5’in fiyatının da misal düzeylerde olacağını düşünüyor. Bu durumda yeni jenerasyon konsolların fiyatı PS4 Pro ve Xbox One X ile aynı düzeyde olacak.

Yeni kuşak konsolların bu derece ucuz olması kulağa inanılmaz gelse de günümüzde ödeme alışkanlıkların değişmesi nedeniyle mümkün üzere görünüyor. Hem Sony hem de Microsoft, online hizmet için para istediği üzere oyun abonelik sistemi için de para talep edecek. Microsoft, bu ticari usul, hali hazırda uyguluyor. Xbox One kullanıcıları, Xbox Game Pass Ultimate aboneliği için her ay 85 TL ödüyor.

Öyle görünüyor ki PS5 ve yeni Xbox’ı alırken az para ödeyeceğiz lakin servis fiyatları için her ay cebimizden yüklü ölçüde para çıkacak. Yeni konsollar, 2020’nin Aralık ayında piyasada uzunluk gösterecek .

Başa dön tuşu