Laptoplar için yeni OLED panel tanıtıldı: Daha parlak, daha sağlıklı

Samsung, CES 2023’te yeni Micro LED ve QD-OLED TV’lerden yeni bilgisayar monitörlerine, esnek döndürülebilir ekrana kadar birçok ekran bazlı yeni teknolojileri tanıttı. Ekranların daha parlak ve yüksek renk doğruluğu sunması kadar göz sıhhatini muhafazası da kıymetli. Şirket, bu gayeyle laptoplar için ziyanlı mavi ışığı değerli ölçüde azaltan yeni OLED panelini tanıttı.

Bilindiği üzere, mavi ışığı uzun müddet maruz kalmak, çeşitli rahatsızlıklara ve görme sıkıntıların yol açabiliyor. Samsung, dizüstü bilgisayarlarda kullanılacak yeni OLED panellerinin mavi ışık spektrumunu %70 ve hatta üzerinde azalttığını argüman ediyor. Gen 2 LBL (Düşük Mavi Işık) teknolojisinin gelişmiş yapay zeka ve en yeni organik malzemeleri kullandığı belirtildi. Yeni OLED panel, ziyanlı mavi ışığın %70’inden fazlasını filtrelerken, üç ana rengin her biri için azamî 2000 nit parlaklık sağlayabiliyor.

Samsung’un Gen 2 LBL teknolojisi, tüm manzarayı ağır sarı tonla kaplayan yazılım tabanlı mavi ışık filtrelerinin tersine görüntü kalitesinden ve renk doğruluğundan ödün vermeden mavi ışığı yüksek oranda azaltıyor.

Samsung Display’in Gen 2 LBL teknolojili OLED panellerini kullanan laptopları bu yıl göreceğiz lakin bu panelleri hangi markaların tercih edeceği belgisiz. Bu ortada Apple’ın 20 inç MacBook modelinde Samsung OLED teknolojisini kullanacağı söyleniyor.

Başa dön tuşu