990 Bilim İnsanından Veganlara Karşı ‘Et Bildirisi’

Veganların argümanına karşı çıkan 990 bilim insanı, et yemenin insan sağlığı ve çevre için önemli olduğunu belirten bir bildiri yayınladı. Bildiride, et tüketiminin azaltılmasının olumsuz sonuçları olabileceği uyarısı yapıldı.

Et yemek insanlık tarihi kadar eski bir alışkanlık. Ancak son yıllarda veganlık gibi etten uzak duran beslenme biçimleri giderek yaygınlaşıyor. Veganlar, et yemenin hem hayvan haklarına hem de gezegenin geleceğine zarar verdiğini savunuyor.

Veganların bu argümanına karşı toplanan 990 bilim insanı, bir ‘bildiri’ yayınladılar. Bu bildiride bilim insanları, hayvancılığın ve et üretiminin gezegene zarar vermediğini aksine yararı olduğunu, insan sağlığına da çok büyük katkılarda bulunduğunu belirttiler.

990 bilim insanının yayınladığı ‘Et Bildirisi’

Bildiride, et yemenin insan sağlığı için gerekli olduğu vurgulanarak, “Et, protein, demir, çinko, selenyum, B12 vitamini gibi hayati besin öğelerinin en iyi kaynaklarından biridir. Et tüketimi, bağışıklık sistemini güçlendirir, kas kütlesini artırır, kemik sağlığını korur ve zihinsel gelişime katkı sağlar” denildi.

Bildiride ayrıca et yemenin çevreye zarar vermediği, aksine sürdürülebilir bir tarımın parçası olduğu belirtildi. “Et üretimi, doğal kaynakların korunmasına ve biyolojik çeşitliliğin artmasına yardımcı olur. Hayvanlar, otlaklarda yetişen bitkileri sindirebilir ve bunları insanların yararlanabileceği besinlere dönüştürebilir. Ayrıca hayvan gübresi, toprağın verimliliğini artırır ve kimyasal gübre kullanımını azaltır” ifadeleri kullanıldı.

Hepimiz Bir Anda Vegan Olsaydık Gezegenimizde Ne Gibi Değişiklikler Olurdu?

Bildiriye imza atan bilim insanları, et tüketiminin azaltılmasının hem insan sağlığına hem de çevreye zarar verebileceği konusunda uyarıyor. Et tüketmeyen kişilerde demir eksikliği anemisi, protein-enerji yetersizliği, B12 vitamini eksikliği gibi beslenme bozuklukları görülebilir. Ayrıca et tüketimi azaldıkça bitkisel kaynaklı gıdaların talebi artacak ve bu da tarım alanlarının genişlemesine ve ormanların yok olmasına neden olacak şeylere yol açabilir.

Son olarak imzacılar, et tüketiminin tehlikelerine dair yayınlanan makalelerin bilimsel açıdan kusurlu olduğunu da vurguluyorlar: “Taze et ve süt ürünlerini öğünlerden çıkarmak insan sağlığına zarar verir. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve düşük gelirliler özellikle olumsuz etkilenecektir.”

Kaynak :
https://www.indyturk.com/node/628461/bi%C2%B7li%C2%B7m/veganlar%C4%B1n-bask%C4%B1s%C4%B1na-kar%C5%9F%C4%B1-%C3%A7%C4%B1kan-990-bilim-insan%C4%B1ndan-et-bildirisi

Başa dön tuşu