Lenovo dünyanın ilk katlanabilir dizüstü konseptini duyurdu

Katlanabilir ekran tabirini son devirde akıllı telefon pazarında sıkça duyuyoruz. Tablet boyutlarındayken katlandığında bir akıllı telefona dönüşen bu konsept bu yıl kendisine yaygın bir kullanım alanı bulacak. Lenovo ise hususa farklı bir açıdan yaklaşmış.

Katlanabilir ThinkPad

Firmanın teknolojilerini sergilediği Accelerate 2019 fuarında en dikkat çeken eser katlanabilir ekranlı dizüstü modeli oldu. ThinkPad X1 serisine dahil olacak bu değişik eser daha çok taşınabilirliğe odaklanıyor.

Katlanabilir ThinkPad aslında ikisi bir ortada usulündeki Windows tablet modelini temel alıyor. 13.3 inçlik dokunmatik OLED ekran kapanıyor ve kolunuzun altına alarak istediğiniz yere gidebiliyorsunuz. Bu haldeyken boyutu 9.6 inç oluyor. İster tam açarak klavyesi ile isterseniz de 90 derece açarak iki ekran üzere kullanmanız mümkün.

Lenovo bir müddettir çift ekranlı dizüstü bilgisayarlar konusunda yatırımlar yapıyordu ve birkaç örnek de piyasaya sürmüştü. Katlanabilir dizüstü modeli bunun bir adım ilerisi oldu. 2K çözünürlükte LG OLED panel kullanan konsept Intel işlemciden güç alıyor.

Stereo hoparlör, ekran kalemi, kızıl ötesi web kamera, USB C girişleri üzere özellikleri olan katlanabilir dizüstü modelinin kutusundan Bluetooth klavye de çıkıyor. Klavye katlanamadığı için haliyle boyutları biraz daha büyük kalıyor. Aygıt 8-10 saat ortasında kullanım müddeti sunabiliyor.

Henüz Lenovo katlanabilir konseptinin ne vakit piyasaya çıkacağı şimdi bilinmiyor fakat firma 2020 yılını işaret ediyor. Donanım tarafında az çok kimi şeyler belirginleşse de yazılım tarafında alınacak çok yol var. Windows 10 şimdilik katlanabilir ekranlarda kullanılabilecek usulde özelleştirilmiş bir orta yüz sunmuyor. Muhtemelen bir sonraki büyük güncellemede bu gerçekleşebilir.

 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu