Akıllı kilide fiziksel anahtar isteyen kiracılar ev sahibiyle davalık oldu

New York City’de bir apartmanın sahibi, bina girişine akıllı kilit taktıktan sonra kiracılarla davalık oldu. Dava açılmasının sebebi ise kiracıların fizikî bir anahtar talebiydi. 
Beş farklı kiracının açtığı davada, Latch marka akıllı kilit apartmanda bulunuyordu ve bu marka, yalnızca New York’ta 1000’den fazla meskenin kapısını koruyor. Kiracıların dava açmasının ana sebebi ise rapora nazaran mesken sahibi onları izleyebilmesi ve hareketlerini takip edebilmesi. Kiracılardan 93 yaşındaki bir tanesi de akıllı kilidi kullanamaması yüzünden binaya kilitlenmiş hissettiğinden şikayetçi oldu. 

Davalı taraflar ortasında özel olarak sonuca ulaşan sorun, ne üzere bir atak yapıldığı konusunda bizleri bilgisiz bıraktı.

Davada konut sahibinin avukatı, rapora nazaran kiracıların argümanlarını kilidin kolay kullanımını, yani akıllı telefon kullanmak istemeyenlerin yalnızca kod girerek kilidi açabileceklerini göstererek çürütmeye çalıştı. Bunun yanında kilidin üreticisi Latch de açıklama yaparak kilitlerden hiçbir data toplanmadığını belirtti. 
Apartmanda yaşayan 72 yaşındaki sanatçı Mary Beth McKenzie, birebir binada neredeyse 50 yıldır kiracı olduğunu söyledi ve New York Post’a yaptığı açıklamada durumun tamamının çok saçma olduğunu tabir etti. “Herkesin yalnızca bir anahtar almak için bu kadar dava parası harcaması ve vakit kaybetmesi çok saçma” dedi ve ekledi: “45 yıldır bir anahtarım vardı ve artık anahtar sahibi olamıyoruz.” 
McKenzie’nin 93 yaşındaki eşi, akıllı telefon kullanmadığı için açıklamasında merdiven kullanmak zorunda kaldığını belirtti. Asansör kullanamamasının sebebi ise lobiye açılan kapının akıllı kilide sahip olması biçiminde tabir edildi. Halbuki akıllı kilit üreticisinin açıklaması ve dava avukatlarının tabirlerine nazaran kilidi açmak için telefon uygulaması değil, bir kart ya da yalnızca gerçek kodu girmek kâfi.

Benzer davaların yakın vakitte farklı bölgelerde de ortaya çıkması bekleniyor.

Başa dön tuşu