Honor Kendi Çip Tasarım Şirketini Kurdu

Honor, Oppo’nun çip tasarım birimini kapatmasının ardından Huawei, Xiaomi ve Vivo’ya katılarak kendi çip tasarım şirketini kurdu.

Çinli telefon üreticisi Honor, eski sahibi Huawei’den ayrılmasının ardından ilk büyük adımı atarak kendi çip tasarım şirketini kurduğunu duyurdu. Bu hamle, Honor’un ABD yaptırımlarından kaçınmak ve rekabet gücünü artırmak için attığı stratejik bir adım olarak görülüyor.

İsmi Shanghai Honor Intelligent Technology Development Co olan Honor’un yeni kurduğu şirket, 100 milyon yuan (295.853.147 TL) sermaye ile Şanghay’ın Lingang Serbest Ticaret Bölgesi’nde kuruldu. Şirketin ana faaliyet alanları arasında çip tasarımı, satışı, ilgili hizmetler ve yapay zeka (AI) uygulama yazılımı geliştirme yer alıyor.

Honor’un çip stratejisi nasıl olacak?

Honor’un yeni kurduğu şirketin çip geliştirme konusunda ne kadar ileri gideceği henüz belli değil. Honor’un CEO’su Zhao Ming, şirketin çip stratejisinin özel gereksinimlere göre belirleneceğini söyledi.

Zhao, kendi bünyelerinde geliştirme yapmaya mı yoksa dışarıdan ortaklarla iş birliği yapmaya mı karar vereceklerinin ürünlerinin ihtiyaçlarına bağlı olacağını vurguladı.

Şeker Gibi Fiyata 50 MP Selfie, 200 MP Arka Kamera Sunan Honor 90 Pro Duyuruldu

Honor, Mart ayında ilk kendi geliştirdiği radyo frekansı iletişim çipi olan Honor C1’i tanıttı. Bu çip, akıllı telefonlarda 5G sinyallerini iyileştirmek için tasarlanmıştı ancak daha karmaşık çip tasarımları için Qualcomm ve MediaTek gibi kurulu tedarikçilerle iş birliği yapmak tabii ki kaçınılmaz olacak gibi görünüyor. Her ne olursa olsun, çip üretimindeki düşük seviyedeki rekabetin artması gerekiyordu. Dolayısıyla Honor’un hamlesi, ortamı alevlendirebilir.

Kaynak :
https://www.gizmochina.com/2023/06/03/honor-chip-design-subsidiary-oppo-exit-joins-huawei-xiaomi-vivo/

Başa dön tuşu