Kuzey Kore, yeni yerli akıllı telefon modeli Pyongyang 2425’i tanıttı

Kuzey Kore, yani resmî ismiyle Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, komünist rejimle yönetilen, kapalı bir iktisada sahip olan ve dünyadan izole formda varlığını sürdüren eden bir ülke. Teknolojiyi dış devletlerden ithal etmeyi reddeden Kuzey Kore, uzun yıllardır çağın teknolojik gelişmelerini takip edebilmek ve öbür devletlerin gerisinde kalmamak için kendi başına çalışmalarını sürdürüyor.
Ülkenin bu mevzudaki uğraşlarının sonuçsuz kaldığından kelam edemeyiz, çünkü bilhassa yerli akıllı telefon konusunda büyük bir yol kat etmişler üzere gözüküyor. Kuzey Kore halihazırda Arirang, Jindallae ve Pyongyang olmak üzere 3 yerli akıllı telefon markasına sahip durumda ve istatistiklere nazaran, 2017 yılında Kuzey Kore‘deki cep telefonu kullanıcılarının sayısı ülke nüfusunun yaklaşık %15‘ine tekabül eden 3.8 milyon kişiye ulaştı.

 

Pyongyang 2425 tanıtıldı

Kuzey Kore, Pyongyang‘ın yeni amiral gemisi modeli ve ülkenin bu vakte kadar üretmiş olduğu en gelişmiş akıllı telefon modeli olan Pyongyang 2425‘i tanıttı. Aygıt, bu yıl tanıtılan rastgele bir orta düzey akıllı telefon modelinin sahip olduğu tüm özelliklere sahip.
Pyongyang 2425‘in teknik özelliklerinden kısaca kelam edecek olursak, gücünü Helio P60 yonga setinden alan model, 2/4/6/8 GB‘lık RAM seçenekleri ve 32/64 GB‘lık dahili depolama alanı seçenekleri ile geliyor. Aygıt, 2246 x 1080 piksel çözünürlüğünde Full HD+ bir ekranla karşımıza çıkıyor ve aygıtın ekranında son yılların en büyük akıllı telefon trendlerinden biri olan çentiğe de yer verildiği görülüyor.

 

16 MP çözünürlüğünde bir ön kamera sensörüne sahip olan aygıtta, 16 MP + 5 MP çözünürlüğünde iki adet de art kamera sensörü bulunuyor. 3050 mAh‘lik batarya ile gelen aygıt, Android 8.1 Oreo işletim sistemi ile kutusundan çıkıyor.
Yüz tanıma ve kablosuz şarj dayanağı üzere gelişmiş özelliklere de yer verilen aygıtta 3.5mm‘lik kulaklık jakı yer almıyor. Kullanıcılar Kuzey Kore’de satışa sunulan Bluetooth kulaklık modellerini tercih edebiliyorlar yahut telefonun kutusundan çıkan konnektör yardımı ile kulaklıklarını kullanabiliyorlar.  

Yalnızca devletin Wi-Fi ağı üzerinden internet bağlanabiliyor 

Cihazın donanımı ve tasarımı genel manada başarılı gözükse de en büyük eksisi dış dünyaya büsbütün kapatılmış olması. Pyongyang 2425, devlete ilişkin bir ağ olan ve sırf devlet tarafından onaylanmış içeriklere erişebilmeyi mümkün kılan Mirae isimli Wi-Fi ağına bağlanabiliyor. Yabancı bir Wi-Fi ağına bağlanmak yahut yabancı yollardan internet kontağına erişmek hiçbir biçimde mümkün değil.

 

Cihazın içinde hava durumu uygulaması, Çince ve İngilizce öğrenmeye yardımcı bir lisan öğrenme uygulaması, bir kaç tane oyun ve Kuzey Kore‘nin ünlü edebi yapıtlarına erişim sağlamaya yarayan bir kütüphane uygulaması bulunuyor. 

Pyongyang 2425 ne kadar yerli? 

Pyongyang 2425‘lerin seri numaralarına bakıldığında Çin‘de üretildikleri anlaşılıyor. Bu bakımdan aygıtın büsbütün Çin üretimi olduğunu ve Kuzey Kore tarafından yazılımında ufak değişiklikler yapılarak yerli süsü verildiğini argüman eden kimi kaynaklar mevcut fakat sırf bu ayrıntısı göze alarak kesin formda aygıtın yerli olduğundan yahut olmadığından kelam etmemiz mümkün değil. Zira üretim sürecinde Çin‘in ne stil bir tesiri olduğunu bilmiyoruz. Çin‘de üretilmiş olmaları sadece üretim tesislerinin Çin‘de bulunmasından kaynaklanıyor da olabilir, model büsbütün Çin‘in yapıtı de olabilir.

 

Cihazın ayrıntılı kutu açılımı görüntüsü aşağıda yer alıyor.
 

Başa dön tuşu