AMD B550 ve A520 çipsetleri PCIe 4 desteklemeyebilir

AMD’nin 7nm sürecindeki Ryzen 3 işlemci serisi ve X570 anakartları ile ilgili en kıymetli özellik elbet PCIe 4.0 olmuştu. Daha yüksek bant genişliği ve verimlilik sağlayan PCIe 4.0 dayanağının diğer hangi çipsetlere verileceği ise tartışma konusu oldu.

AMD B550 ve A520 özellikleri

Sektörden gelen bilgilere nazaran üst düzey AMD X570 çipsetinin dışında daha uygun fiyatlı AMD B550 ve A520 çipsetleri de hazırlanıyor. ASMedia üretim işini üzerine aldı ve gelecek yılın başlarında bu çipsetleri tedarik etmeye başlayacak.

Bununla birlikte PCIe 4 takviyesi konusunda kuşkular var. DigiTimes iki çipsetin PCIe 4.0 takviyesinden yoksun olacağını belirtiyor. Yani PCIe 4.0 avantajları bu iki çipseti barındıran anakartlarda sunulamayacak.

Diğer taraftan AMD’nin kimi optimizasyonlar yapacağını düşünenler de mevcut. ASMedia çipsetinin AM4 soketine PCIe 3.0 üzerinden bağlanacağı lakin en azından bir ana PCI-Express x16 (PEG) slotunun ve M.2 slotunun AM4 soketine PCIe 4.0 üzerinden bağlanacağı kestirim ediliyor. Bu durumda en azından iki slot PCIe 4.0 desteklemiş olacak.

ASMedia tarafından üretilen AMD 500 çipsetlerinin ayrıyeten sürat aşırtma konusunda verimlilik sağlayacak baskılı devre kartı, işlemci VRM ve bellek kontağı konusunda AMD’nin yönergelerine de uyacağı tabir ediliyor.

 

Başa dön tuşu