Gerçek Linux çekirdeği Windows alt sistemine entegre ediliyor

Satya Nadella yönetimi altında açık kaynak dünyasına adeta zeytin kısmı uzatan Microsoft değerli atılımlar yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda kopya Linux çekirdeği ile masaüstünde Linux dağıtımlarını çalıştırmayı mümkün hale getiren Microsoft artık gerçek Linux çekirdeğini entegre etti.

Daha âlâ performans

Normalde kopya Linux çekirdeği ile bir nevi emülatör stilinde Linux dağıtımları masaüstünde deneyim edilebiliyordu. Insider programında yer alan kullanıcılara dağıtılan son yapıda Windows Subsystem for Linux 2 özelliği de yer alıyor.

Sistem kaynaklarına daha direkt erişim sağlayabilecek bu yeni çekirdek, Linux uygulamalarının daha süratli açılmasını ve daha verimli hafıza kullanımını sağlayacak. Kullanıcılar çekirdek ile ya Microsoft Store’dan bir dağıtım kurarak ya da dışarıdan indirip heyetim yaparak etkileşime geçebilecek.

Yeni Linux çekirdeğinin tesirini ise birinci kurulumlar sonrasında testler ve karşılaştırma sonuçları sonrasında görebileceğiz. Yakın vakitte birinci etkileşimler internete düşmeye başlayacaktır.

 

Başa dön tuşu