Apple, Dokunmatik Ekranlı MacBook Geliştiriyor

Apple’ın dokunmatik ekranlı MacBook Pro için kolları sıvadığı iddia edildi. Deneyimli teknoloji editörü Mark Gurman’a göre bu ürün, anca 2025 yılında piyasaya sürülecek. Eğer Gurman’ın iddiası gerçeğe dönüşürse Apple, yine Steve Jobs’ın kemiklerini sızlatacak bir yeniliğe gitmiş olacak.

Bloomberg analistlerinden Mark Gurman, ABD merkezli teknoloji devi Apple ile ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre Apple, yıllardır sürdürdüğü inadı kıracak ve dokunmatik ekrana sahip bir MacBook Pro üretecek. Ne gibi özelliklerle geleceği henüz bilinmeyen bu ürünün 2025 yılında piyasaya sürüleceği ifade ediliyor.

Aslına bakacak olursak Apple, geçmişte de dokunmatik ekranlı Mac modelleri ile gündeme geldi. Hatta sektörde bilindik isimlerden Craig Federighi’ye göre prototip dahi üretildi. Ancak Apple’ın geçmişten kalma inadı, dokunmatik ekrana sahip MacBook Pro’nun seri üretime geçmesine engel oldu. İddialar, bu durumun önümüzdeki yıllarda değişeceğini gösteriyor.

Steve Jobs, dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayarları ergonomik açıdan ‘berbat’ buluyordu

Apple MacBook

Dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayar, kesinlikle yeni bir ürün değil. Halihazırda pek çok şirket, bugüne dek onlarca dokunmatik ekranlı bilgisayar piyasaya sürdü. Ancak Apple, bu teknolojiyi Steve Jobs döneminden beri sevmiyor. Hatta Steve Jobs, iPad’i tanıtırken “Ergonomik açıdan berbat, dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayar” ifadesini dahi kullanmıştı. Eğer Mark Gurman’ın iddiası doğru çıkarsa, Apple’ın Steve Jobs çizgisinden bir nebze daha uzaklaşacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Rakiplerine Para Kaptırmak İstemeyen Apple, Kendi Wi-Fi, Bluetooth ve 5G Çiplerini Üretmeyi Planlıyor

Bu arada; dokunmatik ekranlı MacBook Pro ile ilgili bilgiler oldukça kısıtlı. Gurman, bu dizüstü bilgisayarın normal MacBook Pro ile aynı form faktörüne sahip olacağını, büyük bir değişim geçirmeyeceğini söylüyor. Dolayısı ile -eğer tanıtılırsa- dokunmatik ekranlı MacBook Pro, yeni bir tasarımdan ziyade yeni macOS özellikleriyle karşımıza çıkacak diyebiliriz.

Kaynak :
https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-01-11/apple-working-on-adding-touch-screens-to-macs-in-major-turnabout?sref=ExbtjcSG#xj4y7vzkg

Başa dön tuşu