Postacı robot ‘Digit’ satışa çıktı!

ABD merkezli startup Agility Robotics tarafından geliştirilen insansı robot modeli Digit satışa sunuldu. Digit‘e sahip olan birinci firma ise Ford oldu.

Postacı robot ‘Digit’ satışa çıktı!

Ford tarafından desteklenen Agility Robotics imzalı insansı kargo robotu Digit satışa çıktı.  Firma The Verge‘e yaptığı açıklamada ‘postacı robot’ olarak da anılan modelin birinci satışının Ford‘a yapıldığını doğruladı, ancak fiyatını açıklamadı. Ford’un otonom kargo projesini test etmek gayesi ile 2 adet Digit satın aldığı belirtildi. Bu teknoloji mükemmeli, bilhassa de paket, kargo, vb tartıları taşımaya yönelik bir insansı robot modeli olma özelliği taşıyor.

Robotun öteki özelliklerine ayrıntılı olarak değinecek olursak; Digit‘in Bir genç insan boyutunda insansı bir robot olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıyeten yüksek bir hareket kabiliyetine sahip olan bu robot, merdivenleri rahatlıkla ve meselesiz olarak çıkabiliyor. Kollarını kullanarak 18 kg’a kadar tartı kaldırabiliyor. Ayrıyeten kendi kendine katlanarak hayli küçük bir hacme ulaşabiliyor.  

Kafasında LIDAR bulunan ve öbür sensörlerinin yardımıyla ilerleyebilen robotu yalnızca postacı olarak düşünmemek gerek. Zira lojistik, depolar ve endüstriyel kontrol üzere alanlar başta olmak üzere birçok farklı alana hitap ediyor. Bağımsız ve otonom olarak hareket yeteneği bulunan Digit‘in, şimdiden epey fazla ilgi gördüğünü söyleyebiliriz.

Başa dön tuşu