Apple iPhone yongasını yeni Mac modellerinde kullanacak

Teknoloji dalının öncü isimlerinden biri olan Apple bu yıl içerisinde kimi radikal adımlar atmaya hazırlanıyor. Bloomberg haberine nazaran Cupertino merkezli şirket 2020 iPhone modelleri için geliştirdiği A14 yonga setlerini Mac modellerinde de kullanmayı düşünüyor.

Apple iPhone yongasını yeni Mac modellerinde kullanacak

Eğer savlar doğruysa Apple 2020 yılında üç farklı A14 yongası üretecek. Üç yonga da TSMC tarafından 5nm üretim süreciyle geliştirilecek. Mac modelleri için kullanılması planlanan A14 yongası, başka iki modele kıyasla daha güçlü olacak.

Apple Mac modellerinde faydalanacağı yonga da 8 çekirdekli yüksek performans çekirdeği (kod ismi firestorm) ve verimlilik için 4 adet düşük güç çekirdeğine (kod ismi icestorm) yer verecek.

ARM tabanlı yonga setlerine sahip Mac modelleri MacOS işletim sistemiyle çalışmaya devam edecekler. Apple muhtemelen mevcut X86 uygulamalarını ARM komut sistemine taşımak için farklı usuller kullanacaktır. Örneğin şu anda geliştiricilerin iOS uygulamalarını MacOS’e taşımalarına imkan sağlayan Catalyst isimli bir özellik mevcut. Münasebetiyle bu özelliğin tam zıddı bir halde çalışması da mümkün görünüyor.

Apple’ın bu planını birinci olarak MacBook modellerinde kullanması ön görülüyor. MacBook Pro ve iMac modeller ise şimdiki üzere Intel işlemciler ile gelmeye devam edecektir.

Başa dön tuşu