Arçelik’ten dev anlaşma: Whirlpool’un Avrupa’daki iştiraklerini bünyesine kattı

Arçelik, daha evvel Türkiye’deki üretim tesisini satın aldığı ABD’li beyaz eşya üreticisi Whirlpool’un şimdi de Avrupa’daki iştiraklerini bünyesine katıyor. Yapılan muahede ile Arçelik’in Avrupa’da faaliyet gösteren tüm iştiraklerinin hisseleri ile Whirlpool’un Avrupa’daki satış, üretim ve dağıtım iştirakleri, Hollanda’da kurulacak yeni bir şirket altında birleştirilecek.

Whirlpool’un Avrupa’daki iştiraklerinin Arçelik’e katılmasıyla Arçelik’in beyaz eşya dalında dünyadaki pozisyonu güçlenecek. Arçelik ve %100 bağlı iştiraki Ardutch B.V. ile Whirlpool Cooperation ve sahibi olduğu Whirlpool EMEA Holdings LLC ortasında muahede imzalandı.

Her iki şirketin tüm bağlı ortaklarının hisseleri, Hollanda’da kurulacak yeni şirket altında toplanacak. Arçelik’in Avrupa iştiraki Ardutch, yeni şirkette yüzde 75 oran ile çoğunluk paya sahip olacak. 2022 yılı sonu finansal raporlarına nazaran son paydaşlık oranları belirlenecek. Arçelik’in Avrupa’da faaliyet gösteren bağlı iştiraklerine ilişkin olan Grundig, Arctic, Elektrabregenz, Flavel ve Leisure markaları ile Whirlpool’a ilişkin olan Indesit, Hotpoint, Ignis, Privileg ve Bauknecht markaları tek çatı altında yeni şirket çatısı altında faaliyet gösterecek. Ayrıyeten bu yeni şirket Beko, Blomberg, Altus ve Whirlpool markalarının 40 yıl bölgesel kullanım hakkına sahip olacak.

Hollanda’da kurulacak yeni şirkete, Arçelik’in 25 Avrupa iştiraki ve Romanya’daki 2 üretim tesisinin yanı sıra Whirlpool’un İtalya, Polonya, Slovakya ve İngiltere’de bulunan 9 lokasyonundaki 14 üretim tesisiyle 38 iştiraki devredilecek. Yeni şirketin yaklaşık 20 bin çalışanı ve yıllık 24 milyon adet üretim kapasitesine sahip olacağı tabir ediliyor. 2021 yılı finansal raporlarına nazaran her iki şirketin toplam konsolide cirosu 6 milyar Euro’yu buluyor. Bölüm süreçlerinin 2023 yılı ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Ülkemizin en büyük şirketler topluluğu olarak tesir alanımızı İngiltere’den Hindistan’a, Güney Afrika’dan ABD’ye uzanan global ölçekte muvaffakiyet kıssaları ile güçlendirmeye devam ediyoruz. Bugün 38 farklı para ünitesinin kullanıldığı, 48 lisanın konuşulduğu Koç Topluluğu şirketleri, 150’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Dalının önder global oyuncularından biri olan Arçelik, Whirlpool’un Avrupa’daki şirketlerinin dahil olacağı bu yeni iştirakle gayelerini çok daha ileriye taşıyor. Koç Topluluğu ve Arçelik’in rekabet gücünü artıracak bu yeni gelişmenin hem ülkemiz hem de paydaşlarımız için çok büyük paha yaratacağına inanıyoruz” dedi.

Başa dön tuşu