Arka kapı iddiaları ile gündeme gelen Super Micro, üretimi Çin’den kaydırıyor

Geçtiğimiz Ekim ayında dünyanın en büyük üçüncü sunucu tedarikçisi Harika Micro’nun anakartlarında arka kapı olduğu savları gündemi karıştırmıştı. Çin’de üretilen versiyonlarda saklı çip olduğu savı sonrasında Apple üzere devler tarafından yapılan araştırmalar sonuç vermedi lakin Muhteşem Micro önlemi elden bırakmıyor.

Tedbir alıyor

Apple ile Amazon üzere pek çok teknoloji devine ve CIA üzere kurumlara tedarik yapan Muhteşem Micro saklı çip savları sonrasında sıkıntı durumda kalmış fakat elle tutulur deliller bulunamayınca mevzu biraz tez düzeyinde kalmıştı. Yeniden de iddialar Üstün Micro müşterilerini huzursuz etmeye yetti.

Son devirde ABD-Çin ortasındaki ticaret tansiyonunu de hesaba katan Üstün Micro, muhtemel bir yasaklamadan kaçınmak için anakart üretimini Çin dışına taşıma kararı aldı. Firmanın tedarikçilerine bu kararı bildirdiği ve gerekli süreçleri başlatmalarını istediği söz ediliyor.

Super Micro üretimi kaydırmanın yanı sıra Tayvan’da yeni bir fabrikayı da devreye sokmuştu. Böylelikle firmanın Çin’e olan bağlılığının da azalacağı söz ediliyor. Öteki taraftan savların bu yıl Harika Micro’ya müşteri kaybettireceği ve pazarda dördüncü sıraya kadar gerileyeceği de gelen bilgiler ortasında.

 

Başa dön tuşu