Beklenen oldu: Microsoft, ChatGPT’nin arkasındaki OpenAI’a milyarlarca dolar yatırım yaptı

Microsoft son vakitlerde 10 binden fazla çalışanını işten çıkarmasıyla gündeme gelmişti. Firmanın Xbox ve Bethesda’daki çalışanlarını etkileyen işten çıkarmaları VR ve AR gruplarının tamamını etkilemişti. Fakat kısa bir müddet evvel Microsoft ve OpenAI, yapay zeka alanında yeni bir iştirake girdiklerini duyurdu.

Microsoft, milyarlarca dolarlık OpenAI iştirakini duyurdu

Bilindiği üzere OpenAI, DALL-E, ChatGPT ve GPT-3 üzere yapay zeka ve lisan modellerinin gerisindeki yapay zeka şirketi pozisyonunda. Şirketin son yıllarda ortaya koyduğu eserler adete yapay zeka dalı için standartları belirledi diyebiliriz. Öte yandan OpenAI’ın Microsoft ile olan iştirakinin kapsamı da kısa mühlet evvel daha da derinleştirildi. Microsoft, yapmış olduğu açıklamada “OpenAI ile uzun vadeli iştirakini çok yıllı, milyarlarca dolarlık bir yatırımla” genişlettiğini duyurdu.

Hem OpenAI hem de Microsoft yatırımın net boyutunu açıklamıyor. Lakin daha evvelki haberlerimizde Microsoft’ın 10 milyar dolarlık bir yatırım yapacağını ve OpenAI’ın yüzde 49’una sahip olabileceğini aktarmıştık.

Öte yandan Microsoft, 2019 ve 2021 yıllarında da OpenAI’a birkaç milyar dolarlık yatırımlar yapmış ve şirketin ilerlemesini desteklemişti. OpenAI, geliştirdiği eserler için Microsoft’un Azure ve muhteşem bilgisayarlarını kullanırken Microsoft ise OpenAI’ın eserlerini kendi sistemlerine entegre etmeye çalışıyor.

Tüketici ve kurumsal eserlere entegre edilecek

Yeni duyurulan multi-milyar dolarlık paydaşlık ile birlikte Microsoft, OpenAI modellerini tüketici ve kurumsal ürünlerine entegre edeceğini söylüyor. Microsoft Lideri ve CEO’su Satya Nadella, yatırım hakkında “Ortaklığımızın bu sonraki basamağında, kesimler genelindeki geliştiriciler ve kuruluşlar, uygulamalarını oluşturmak ve çalıştırmak için Azure ile en güzel yapay zeka altyapısına, modellerine ve araç zincirine erişebilecek.” sözlerini kullandı.

Açıkçası Microsoft’un OpenAI atağı son derece yerinde bir teşebbüs üzere duruyor. Google, bir müddet evvel yapay zeka konusunda geride kaldıklarını ve OpenAI’ın eserlerinden kaygı duyduklarını açıklamıştı. Öte yandan Microsoft ise bu alanda güçlü yatırımlar yapıyor. O denli ki, Microsoft’un ChatGPT’yi Bing‘e dahil etmek üzere bir kanısı olduğu argüman edilmişti. Microsoft’un şirketin yapay zeka eserlerini Office’e de entegre etme planları bulunuyor. Son olarak ise Microsoft, OpenAI teknolojilerinin entegre edildiği Azure OpenAI Service’i genel kullanıma sunulmuştu.

Başa dön tuşu