Bethesda’nın bulut tabanlı oyun teknolojisi: Orion

İçinde bulunduğumuz yıl çevrimiçi oyun servislerinin peş peşe duyurulduğu bir devir haline geldi. Lakin telaşlanmanıza gerek yok. Zira bu sefer yeni bir çevrimiçi oyun servisi değil, teknolojisi duyuruldu. Google Stadia ve Microsoft xCloud üzere servislerin gecikme süresi ve bant genişliği Orion teknolojisi sayesinde azaltılacak.

Bant genişliğinde yüzde 40’a varan düşüş

Çevrimiçi oyun servisi denildiğinde kullanıcıların birinci aklına takılan soru internet ilişkisi oluyor. Oyun keyfinin baltalamayan bir tecrübe için hem sunucuya olan uzaklığınız hem de internet suratınız büyük değer kazanıyor. Bethesda da bu sorunu ortadan kaldırmak için Orion üzerinde çalışmalarını yapmış. E3 konferansı kapsamında da kullanıcılara birinci demosunu gösterdi. Tüm oyun motorlarıyla çalışabilen Orion sayesinde geliştiriciler oyunlarını çevrimiçi platformlara uygun hale getirebilecekler.

Firma tarafından belirtilen sayılara nazaran oyun motorunun içine entegre edilen Orion, gecikme müddetlerinde kare başına yüzde 20‘ye varan bir düşüş sağlarken gereken bant genişliğinde ise yüzde 40‘a varan bir düşüş sunuyor

Bethesda bu sayede geliştiricilerin sunucu masraflarını azaltmasını, oyuncuların ise sunuculara olan uzaklığı ve internet suratlarını daha az düşünmesini sağlayacak. Slayersclub.com adresinden kayıt olarak sistemin Android ve iOS betasına kayıt olabilirsiniz. DOOM (2016) oyununun sistem üzerinde ücretsiz olarak denemenize imkan tanınacak. Birinci olarak sene sonuna doğru iOS tarafı için erişime açılması planlanıyor.

Başa dön tuşu