Bilgisayar satışları tatil döneminde de çakıldı, Lenovo zirveye oturdu

International Veri Corporation’ın en son pazar raporunda da görüldüğü üzere, bilgisayar pazarındaki Covid-19 salgın patlaması sona erdi. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde satışlar bir evvelki yıla nazaran önemli ölçüde düştü. Toparlanmanın ise 2024’te olması bekleniyor.

Geleneksel bilgisayarların global sevkiyatı, 2022’nin dördüncü çeyreğinde bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 28,1 düşerek 67,2 milyon ünite düzeyini gördü. Intel’in ağır tedarik kahrı çektiği 2018’in son çeyreği ile benzeri bir satış sayısı denilebilir.

4. çeyrekte 15,5 milyon bilgisayar satışıyla Lenovo başı çekti. Onu 13,2 milyon adetle HP ve 10,8 milyon adet ile Dell izledi. Apple ise tıpkı periyotta 7,5 milyon Mac satışı gerçekleştirdi. Bu firmaların hepsi ilgili son çeyrekte negatif büyüme yaşadı. Tüm yıl boyunca toplam bilgisayar satışı ise 292,3 milyon adet oldu. Temelinde bu ölçü salgın öncesi periyodun hayli üzerinde lakin 2021’e göre yüzde 16’lık düşüş kelam konusu. Yeniden de kullanıcıların görece yeni bir bilgisayarı var ve berbatlaşan global iktisat insanları daha muhafazakar hale getiriyor ve ellerindekileri muhafaza eğilimine sokuyor.
Talebi artırmak için perakendeciler son çeyrekte indirimlere yöneldi. Birkaç kanalda satışlar artsa da genele yayılma kelam konusu olmadı. IDC Araştırma Müdürü Jitesh Ubrani, gayretlere karşın envanter idaresinin önümüzdeki çeyreklerde kıymetli bir bahis olmaya devam edeceğini belirtiyor. Öte yandan toparlanma belirtilerinin 2023’ün sonlarında genel yükselişin ise 2024 yılında olması bekleniyor. Microsoft’un Windows 7 ve Windows 8 dayanağını sonlandırması süreci hızlandırabilir.
Başa dön tuşu