Bir dönemin gözdesi Ouya kapanıyor

Kickstarter topluluk bağış platformunun teknoloji dünyasına kazandırdığı en değerli firmalardan birisiydi Ouya. Android tabanlı konsol ve özel geliştirilmiş oyunları ile çağdaş konsol pazarında bir ihtilal yapacağı beklentisini doğuran Ouya kendisini bekleyen sondan kurtulamadı.

Ouya nedir?

Döneminin ünlü dizayncıları ile iş birliği yapılarak geliştirilen Ouya konsolu, Tegra 3 platformundan güç alan minik bir kutu formundaydı. Kickstarter üzerinde 15 milyon dolar toplayan firma farklı yatırımcılardan da fon elde etti ve âlâ bir bütçeye sahip oldu.

Android tabanlı konsol konsepti ilgi görünce o devir adeta bir patlama yaşanmıştı. Huawei Tron, OboX, Asus Game Box gibi pek çok örnek arkası arkasına piyasaya çıktı. Towerfall ve Twin Robots gibi oyunlar da Android konsollarda popülerlik kazandı.

Ancak işler pek de beklendiği üzere gitmedi. 1000 civarında konsola özel Android oyun ve uygulaması geliştirilmiş olsa da tüketicinin ilgisi sonlu kaldı. O devir Tegra 3 çok güçlü bir yonga setiydi. Lakin sonrasında yaşanan performans sorunları yanında piyasaya çıkan taşınabilir aygıtların Tegra 3’ü katlayan performansları tüketicinin soğumasına neden oldu.

Ouya tıpkı konsollarda olduğu üzere uzun vadeli bir güncelleme planı uygulamak istedi. Lakin konsolların özel donanımları uzun vadede kâfi olsa da Tegra 3 kısa müddette yeniliğini yitirdi ve yeni bir yonga seti de tercih edilmedi. Bu üzere strateji kusurları konsolun sonunu getirdi.

2015 yılında Razer tarafından satın alınan Ouya sonraki periyotta piyasaya çıkacak Razer Phone telefonu için temel oldu lakin konsol manasında devam edemedi. Razer daha evvel bilgi verdiği üzere Ouya servislerini kapatıyor. 25 Haziran itibariyle oyun mağazası ve hizmetler kapanacak. Bu tarihe kadar oyuncuların varsa satın aldıkları oyunları indirmeleri tavsiye ediliyor.

 

Başa dön tuşu