ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlar, oyun dünyasını da vurdu

Dünyanın en tanınan oyunlarından biri olan League of Legends, İran ve Suriye’de yasaklandı. Yasağın sebebi olarak ise ABD kanunları ve düzenlemeleri gösteriliyor.

İran’ın müttefiki olan Suriye’nin de dahil edildiği yasak kararı, son vakitlerde düzgünden güzele artan tansiyon sonucunda ABD Lideri Donald Trump’ın aldığı ek yaptırım kararları ile açıklanıyor.

Yasak kalıcı olmayabilir 

LOL’a İran ve Suriye’den giriş yapmaya çalışanlar, bir İranlı oyuncunun League of Legends’ın resmi forumlarında paylaştığı şu bildirisi alıyor:

“ABD maddeleri ve düzenlemeleri nedeniyle ülkenizdeki oyuncular, şu anda League of Legends’a erişemiyor. Bu tıp yaptırımların kaldırılma ihtimali bulunuyor ve ABD hükûmeti, yaptırımları sonlandırdığı takdirde ortanıza dönmeyi umuyoruz.”

Forumlara ve Reddit’e bakıldığında oyun, şu anda yalnızca Suriye ve İran’da yasaklanmış üzere görünüyor. Yasağı aşmak için ise VPN bir tahlil fakat bu durumda da yüksek ping pahaları oyun keyfini baltalıyor. Riot Games ise yaşanan bu gelişmeyle ilgili şimdi resmî bir açıklama yapmış değil.

Başa dön tuşu