Bir YouTuber, Nintendo’nun yapamadığını yaptı: Çalışan GameCube Classic oyun konsolu

NES Classic ve SNES Classic ile birlikte eski konsolları yenileyip satmada büyük muvaffakiyet yakalayan Nintendo, maalesef öbür konsollarını küçültme yoluna girmedi. Buna tahminen üzülen Madmorda isimli YouTuber, minyatür Nintendo GameCube konsolunu kendisi yaptı. Üstelik bu konsol yalnızca bir model değil, tam manasıyla çalışan bir Wii donanımlı oyun aracı.
Bir Raspberry Pi kullanarak işleri kendisi için kolaylaştırabilecek YouTuber, bunun yerine eski bir Wii’den çıkarttığı anakartı modifiye ederek yeni gövdeye sığdırdı. Wii’nin işlemci ve grafik üniteleri, GameCube’e karşı daha güçlü, küçük ve verimli olduğundan tüm donanım bu çeşit uygulamalar için biçilmiş kaftan denebilir.
3,5mm konnektörden görüntü çıkışı veren konsol, tekrar 3,5mm jaklarla bağlanan kontrolcülere de sahip. Aygıt tam boyutlu orjinal GameCube kontrolcülerle çalışsa da Madmorda bunların da küçük ve çağdaşını yapıp küçük GameCube pad ismi altında yayınlamış durumda. Bu denetimciler inanılmaz derecede küçük olduğundan kullanımı imkansız olsa da asıl muvaffakiyet yapmış olmakta, kararlılıkta yatıyor.

Madmorde’nin bu çalışmasıyla ilgili daha fazla bilgi için kaynak linkini ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu