Doğrudan USB üzerinde SSD mümkün oluyor

 

Bugün taşınabilir harici depolama üniteleri bilgisayar ve taşınabilir aygıt dünyasında değerli bir yer edinmiş durumda. Bununla birlikte direkt USB üzerinden depolama dediğimizde USB bellekler karşımıza çıkıyor. Yakın vakitte USB üzerinden SSD depolama mümkün olabilecek.

Silicon Motion SM3282 özellikleri

Silicon Motion tarafından geliştirilen yeni SM3282 SSD kontrolcüsü tek yongalı bir dizayna sahip. Bu yonga üzerinde hem 2 NAND kanallı SSD hem de USB 3.0 denetimcisi yer alıyor. SSD denetimcisi 96 katmana kadar QLC dahil olmak üzere tüm NAND bellek çeşitlerini destekliyor. Ayrıyeten USB Tip-C ve USB Tip-A takviyesi de mevcut.

Normalde taşınabilir SSD yapılarında SSD denetimcisi yanında bir de USB-PCIe köprüsü yer alıyordu. Bu da SSD üretim maliyetlerine ekstra bir artış bindiriyordu. Yeni denetimci bu ekstraları büsbütün ortadan kaldırıyor.

 

Kontrolcü USB üzeri SSD belleklerde 400MB/s okuma ve yazma suratlarına erişebiliyor. Hem düşük maliyetli tek yonga hem de yüksek data transfer suratları birinci sefer bir ortaya gelmiş oluyor.

Yeni denetimci sayesinde direkt USB bellek üzere kullanabileceğiniz uygun fiyatlı SSD şoförler mümkün olacak. SSD üreticilerinin yılın ikinci yarısında SM3282 barındıran birinci örnekleri piyasaya süreceği söz ediliyor.

 

Başa dön tuşu