Lenovo katlanabilir ekranlı bilgisayarı satışa sunuyor

Katlanabilir ekran furyası bilgisayar dünyasına da sıçradı. Cep telefonlarından sonra bilgisayarlarda da kullanılmaya başlanan katlanabilir ekranlı dizüstü örneklerinden birincisi geçen yıl Lenovo tarafından prototip olarak tanıtılmıştı. Firma ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen CES 2020 fuarında satışa sunacağı katlanabilir ekranlı birinci dizüstü bilgisayarı görücüye çıkardı.

Lenovo katlanabilir ekranlı bilgisayarı satışa sunuyor

Lenovo ThinkPad X1 Fold isimli bilgisayar 13.3 inç büyüklüğünde 4:3 oranına sahip 2048 x 1536 piksel çözünürlüklü OLED bir ekranla geliyor. LG tarafından geliştirilen bu ekran katlanabilir bir dizaynla geliyor. Intel Core işlemci  (tam olarak hangi işlemci olduğu bilgisi verilmedi) ile güçlendirilen bilgisayar şimdilik Windows 10 Pro ile geliyor. Lakin ilerleyen periyotta bilgisayarın işletim sisteminin katlanabilir ekranlı aygıtlar için özel olarak geliştirilen Windows 10 X olacağı açıklandı.

Açıkken 13,3 inçlik bir dizüstü bilgisayar kadar yer kaplayan eserde ekranın bir kısmı sanal klavye olarak kullanılabiliyor. İstek edenler için Bluetooth irtibatlı fizikî klavye seçeneği de sunan bilgisayarın dünyanın birinci katlanabilir ekranlı dizüstü modeli olduğunu da hatırlatalım. Lenovo bu bilgisayarın pil ömrünün ’11 saate kadar’ olduğunu açıkladı.

Bu yılın ikinci çeyreğinde satışa sunulması beklenen Lenovo ThinkPad X1 Fold‘un fiyatının ise 2.499 dolardan başlayacağı açıklandı. Bilgisayarın RAM, depolama kapasitesi üzere ayrıntıları ise şimdilik bilinmiyor. Bu ayrıntıların önümüzdeki aylarda netleşmesi bekleniyor. 

Başa dön tuşu