Çekirdek seviyesinde güvenlik sunan yeni Intel işlemciler duyuruldu

Henüz 10nm üretim sürecine geçişini başlatamayan Intel, 14nm sürecinde farklı tahliller sunmaya devam ediyor. 35W kümesi işlemcilerden sonra artık de vPro serisine ilişkin iki yeni dizüstü işlemcisi duyurdu.

Güvenlik ön planda

Sekizinci nesile ilişkin olan işlemciler Core i5-8365U ve Core i7-8665U biçiminde sıralanıyor. 4 çekirdek 8 izlek ünitesi barındıran işlemciler LPDDR3 2133MHz ve DDR4 2400MHz belleklere takviye sunuyor. 15W TDP kıymetine sahip olan işlemciler saat frekansı ve ön bellek boyutunda farklılaşıyor.

İşlemcilerin özelliği vPro etiketi taşıması. Yani donanım ve yazılım düzeyinde farklı muhafaza tahlilleri sunuyor. Örneği Hardware Shield berbat niyetli şahısların aygıt üzerinde ataklarını önlemek için geliştirilmiş. Ayrıyeten farklı testler ve sertifikalardan da geçiyor.

Intel vPro serisi üretici ortaklara sunulan yüksek maliyetli işlemcilerden oluşuyor. Daha çok kurumsal tarafta üst düzey güvenliği amaçlayan bilgisayar modellerinde kullanılıyor. Bununla birlikte son periyotta ana akım tarafta da tercih edilmeye başladı. Lenovo ThinkPad üzere eserlerde bu işlemcileri görmek mümkün. Yeni modeller de yeniden güvenlik odaklı dizüstü bilgisayarlarda kendisine yer bulacak.

 

Başa dön tuşu