Cihazları Şarj Ederken Kabloyu Önce Nereye Takmalısınız?

Gündelik hayatımızın olmazsa olmazlarından olan telefon ve bilgisayar için belki de dikkat edilmesi gereken en kritik konulardan biri de bu cihazları şarj etme şeklimiz. Peki telefon ve bilgisayarlarınızı doğru şarj ettiğinizden emin misiniz?

Bu aygıtların şarjı bittiğinde yapmamız gereken ilk şey; veri kablosunu cihaza takmak mı, yoksa şarj cihazını prize takmak mı? Belki üzerinde hiç düşünmediğiniz bu ayrıntı, aslında cihazlarımızın işleyiş şeklini büyük oranda etkiliyor.

Telefon ve bilgisayarlarımızı daha verimli ve uzun vadeli kullanabilmek için işin doğrusu nasıl olmalı, açıklığa kavuşturalım.

Bu sorunun cevabına geçmeden önce darbe gerilimi konusunu ele alalım.

Darbe gerilimi

Darbe gerilimi, saniyenin yaklaşık milyonda birinde üretilebilme gücüne sahip olan ve bir çeşit geçici ve şiddetli frekanslar taşıyan gerilim çeşididir. Bu tepkimenin gerçekleştiği bir cihazda da normal çalışma gerilimi yerine anlık ve yoğun bir gerilim meydana gelir.

Telefonunuzu ya da bilgisayarınızı şarj etmeye başladığınızda mutlaka vızıltı tarzında sesler duymuşsunuzdur. İşte bu beklenmedik durum, darbe gerilimi kaynaklıdır.

Bu durumu es geçmemek gerekir çünkü bu gerilim veri kaybına, pil ömrünün kısalmasına, performans düşüşüne, ekranın titremesine, donmasına veya yeniden başlamasına, çeşitli beklenmedik seslere, devre hasarına ve daha çok çeşitli sorunlara davetiye çıkarabilir.

Esas soruya geri dönelim. Hangi adım öncelikli olmalı?

priz

Veri kablosunu ilk olarak telefona veya bilgisayara takarsanız, güç kaynağına bağlanma esnasında büyük bir darbe gerçekleşebilir ve bu gerilim, cihaza beklenmedik hasarlar verebilir.

Eğer önce prize ardından cihaza bağlanırsa darbe gerilimi kaçınılmaz olur fakat bir noktaya kadar bu gerilim ile cihaz arasındaki doğrudan temas büyük oranda önlenebilir. Yani bu öncelik sırasıyla hareket etmek, aygıtlarınızı koruma altına alır.

Şarj işlemi tamamlandığında da kablodan ilk olarak telefonu ya da bilgisayarı ayırmak daha güvenli olacaktır.

bilgisayar şarjı

Bu işlemi ne şekilde gerçekleştirdiğiniz, pil sağlığınızı doğrudan etkiler çünkü şarj cihazını çıkarırken, pilin eskimesini hızlandırma ve kısa pil ömrü gibi çeşitli sorunlara yol açabilecek ani bir ters akımla karşılaşmak olası.

Ayrıca telefon ya da bilgisayar tamamen şarj olduktan sonra cihazı uzun süreler güç kaynağına takılı bırakmak, yine çok sayıda beklenmedik hasara sebebiyet verebilir.

iPhone’ların Şarjı Neden %1 Seviyesinde Uzun Süre Kalır?

Telefonu Kullanmadığınız Anlarda Şarjı Neden Biter?

Üçlü Prizin Üstüne Bir Üçlü Priz Daha Takmak Gerçekten Sandığımız Kadar Tehlikeli mi?

Başa dön tuşu