Çin-ABD ticari savaşı duruluyor: G20 sonrasında Trump’tan Huawei için iyi haber

Bugün Japonya’da sonlanan G20 tepesinde Çin Lideri Xi Jinping ile görüşen Donald Trump, görüşme sonrası açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalara nazaran ABD, Çin ile ticarette yeni vergilendirmeler yapmayacak. Trump ek olarak Amerikan firmalarının Huawei’ye satış yapmaya devam edebileceğinin sinyallerini de verdi. Bunun ne vakit gerçekleşeceği ise şimdi belgisiz.
Mayıs ayında özel bir kararla Amerikan firmalarının, güvenlik riski oluşturabilecek yabancı firmalarla iş yapmasını engelleyen Trump, Huawei’yi hayli sıkıntı bir duruma sokmuştu. Bu sıkıntı durumda şimdiye kadar uygun hareket eden Huawei, kendi işletim sistemini ve fazlasını geliştirmek için son süratte çalışmalarını sürdürüyordu. Şimdilik bu yaptırımlar hâlâ sürse de G20 tepesinden olumlu bir açıklama gelmesiyle birlikte ticari savaş küçülme tarafına gidiyor diyebiliriz.

The Washington Post’a konuşan ABD lideri, yetkililerle konuşup Huawei üzerindeki baskının azaltılmasını isteyeceğini belirtti. Buna karşın, idareden hâlâ resmi bir “yasak kalktı” açıklaması da bulunmuyor. Wall Street Journal raporu ise, iki ülkenin Huawei yaptırımları konusunda ne yapılacağını mutabakatların sonuna bırakacağını işaret ediyor.

Başa dön tuşu