Çin’in yeni oyun yasaları kan ve kumarı yasaklıyor

Oyun firmaları için yeterli bir haber, Çin’in oyunlara tekrar müsaade vermeye başlaması oldu. Makûs haber ise ülkenin yayınladığı yeni yasalar. Bu kanunlara nazaran kimi kategoriler direkt olarak yasaklanacak ve kimileri da önemli kesintiler yaşayacak. 
Üç ana kategoride yer alan oyunlar artık yasa dışı olacak: Mahjong ve poker, Çin’in imparatorluk vaktini çağrıştırdığından yasak olacak. Başka kategori ise basitçe içinde kan ya da cesetler bulunan her oyun yasaklanacak. Bunlar hakkında ülke otoritesinin açıklaması ise gençler ortasında kumar bağımlılığı ve şiddete yatkınlığı engellemek formunda oldu. 
Dünyanın en büyük oyuncu pazarı olan Çin’e erişim sağlamak oyun üreticileri açısından hazine üzere ama bu yasaklar oldukça bir can acıtacak üzere görünüyor. 2017 yılında onaylanan oyunlara bir baktığımızda yüzde 37’nin Mahjong ve poker kategorisine girdiğini rahatlıkla görebiliyoruz. Bunun da üzerine, Çin’de oyunlarını piyasaya sürmek isteyen geliştiriciler, bağımlılık önleyici sistemleri oyunlara yerleştirmek zorundalar.
Oyunlarda kan ise esasen yasaklıydı ancak oyun üreticileri bunun üstesinden gelmek için kanın rengini değiştirmekle yetiniyordu. Yeni maddelere nazaran kanın her rengi yasak. 
Geçen yıl kurulan Çevrimiçi Oyun Etikleri Komitesi, oyunları denetim ederek ülkeye faydalı olup olmadıklarını tahlil ediyordu. Bu kurum hâlâ çalışmaya devam ediyor ve geçen yıl hiçbir şart olmadan tam müsaade alan oyun sayısı bir epey sonluydu. 

Büyük geliştiricilere bir şey olmayacak 

TechCrunch’a yapılan bir açıklamaya nazaran lokal geliştiricilerden en büyükleri olan Tencent ve NetEase, Çin’de yönettikleri PUBG, Monster Hunter: World, World of Warcraft ve Overwatch üzere serilerde yeni kanunlara ahenk için rastgele bir zorluk yaşamayacaklar. Küçük geliştiriciler ise kanunlara uymakta elbet zorlanacaklar.

Başa dön tuşu