Çip krizinde son rakamlar: Tedarik sıkıntısı dünya genelinde devam ediyor

Çip üreticileri, tedarik zincirlerini çeşitlendirmeye çalışsa da hala daha global çip üretimi kâfi düzeye ulaşamamış durumda. AutoForecast Solutions’ın son raporuna nazaran de çip krizi hafiflemiş olsa da hala daha çözülememiş durumda.

Küresel çip krizi devam ediyor

Son datalara nazaran Kuzey Amerikalı otomobil üreticileri, karşılaştıkları çip kıtlığı nedeniyle sadece bu hafta yaklaşık 20.000 aracı üretim programlarından çıkarmak zorunda kalmış. AutoForecast Solutions’ın en son varsayımına nazaran, bu üretim kesintileri dünya çapında yaklaşık 70.000 fabrikada yaşanan tedarik kasvetinin ve mikroçip eksikliğinin göstergesi niteliğinde. Çip krizi 2021’de başladığından beri mikroçip kıtlığının araba üreticileri üzerindeki tesirini takip eden AFS’ye nazaran şirketler, dünya genelinde araba üretim programlarında kesintilere gitmek zorunda kalıyor.

Çin ve kıtanın geri kalanı, bu yıl şimdiye kadar global olarak yaşanan üretim kesintilerinin yaklaşık yüzde 69’unu oluştururken, Asya en çok etkilenen bölge üzere görünüyor. AFS aktüel datalara dayanarak, bir hafta evvelki 2,77 milyona nazaran biraz artışla, yaklaşık 2,78 milyon aracın yıl sonuna kadar çip krizinden etkileneceğini varsayım ediyor. Hasebiyle bu kesintiler hala daha çip krizinin ve tedarik düşüncesinin devam ettiğini gösteriyor. Öte yandan 2021 ve 2022’de kaybedilen yaklaşık 14,9 milyon üretim kesintisinin yanında mevcut iddiaların görece küçük kaldığını da belirtmek gerek.
Başa dön tuşu