Comcast’ten uzaktan kumanda ihtiyacını ortadan kaldıran teknoloji: Xfinity X1

ABD’nin en büyük kablolu yayın sağlayıcısı Comcast, hâlihazırda kullanılan gözle takip sistemleriyle uyumlu olan ve televizyon kanallarını gözlerimizle değiştirmemize imkan sağlayan Xfinity X1 isimli göz takip sistemini tanıttı.

Daha çok televizyon kumandalarını kullanmaktan yoksun olan fizikî engelli bireyler için geliştirilen sistem ile kanallar değiştirilebilecek, izlenmek istenen programlar aranabilecek yahut daha sonra izlemek istenen program kayıt edilebilecek. X1, Web sayfası temelli bir uzak kumanda ile çalışıyor.

 

Şirketin erişim bahislerinden sorumlu lider yardımcısı Tom Wlodkowski ise sistemin birçok farklı kullanım alanı olduğunu söz ediyor. Wlodkowski’ye nazaran Comcast, kelam konusu teknolojiyi şirketin akıllı mesken hizmetlerinde de kullanacak. Beşerler bu sayede ışıkları, kapıları ya da havalandırma sistemini gözleriyle denetim edebilecek.

 

Dokunma ve göz takip sistemleri alanında uzman olan Kuzey Amerika Tobii Dynavox şirketinin CEO’su Tara Rudnicki yaptığı açıklamada, “Comcast’in servis ve hizmetlerini erişilebilir hale getirme gayretini her vakit memnuiyetle karşılıyoruz. Dayanak teknolojisi sunan bir şirket olarak kullanıcılarımızın hayatlarını bağımsız olarak sürdürmeleri için çaba gösteriyoruz. X1 teknolojisi ile birçok beşere kullanım kolaylığı sunulmuş olacak.“ tabirlerini kullanmış.

Uzaktan kumandaların hayatımızdan büsbütün çıkmasına neden olabilecek gelişme ile ilgili ayrıntılar için bizi takip etmeye devam edin.

Başa dön tuşu