DHL ‘akıllı drone’ ile kargo hizmetine başladı!

DHL Express ile akıllı otonom hava aracı üreticisi EHang stratejik bir iştirake imza attı. Çin’in büyük kentlerinde kapıya teslimat için yapılan iştirakle, tam otomatik ve akıllı drone’larla kargo gönderimi yapılabilecek. Verilen bilgiye nazaran atılan bu adımla, DHL Çin’de drone ile teslimat hizmeti veren birinci memleketler arası süratli hava nakliyatı şirketi olmayı başardı.

DHL ‘akıllı drone’ ile kargo hizmetine başladı!

Taşımacılık alanında milletlerarası hizmet sağlayıcısı DHL Express, tek taraflı teslimat mühletini 40 dakikadan 8 dakikaya indiren sistem sayesinde, teslimat başına maliyeti % 80’lere varan oranda azaltırken, karayolu nakliyatına nazaran daha az güç tüketilmesini ve karbon ayak izinin küçülmesine imkan sunuyor.

Teslimatlar vaktinde yapılabilecek

Teslimat tahlili olarak akıllı drone kullanımı, DHL’in teslimat kapasitesini geliştirirken; lojistik dalına getireceği yeni müşteri tecrübesi ile sürdürülebilir büyüme ve iktisada katkı için yeni fırsatlar sağlayacak.

Çin’de son kullanıcıya hizmet veren işletmelerin (B2C) ve adrese teslim uygulamasının yaygınlaşmasıyla birlikte teslimat hizmetlerinde drone’ların kullanılması; bilhassa kent içinde kapıya teslim uygulamalarında giderek artan vaktinde teslimat taleplerini karşılamak açısından kıymetli bir tahlil olarak görülüyor.

5 kg taşıma kapasitesine sahip

Dört kolunda sekiz pervanesi bulunan EHang Falcon’da, akıllı ve inançlı uçuş denetim modülleri bulunuyor. Sözkonusu drone, dikey kalkış ve iniş, hassas GPS ve görsel tanımlama sistemleri, akıllı uçuş rotası planlama, tam otomatik uçuş ve canlı ağ bağlantısı üzere özellikleri bünyesinde bulunduruyor.

Sefer başına 5 kilograma kadar yük taşıyabilen drone’lar, tam otomatik ve akıllı tahliller olarak sevk edilen eserin otonom bir biçimde yüklenmesini ve indirilmesini sağlayan akıllı istasyonlar ortasında sefer yapabiliyor. Ekspres gönderilerin ayrılması, taranması ve depolanması üzere otomatik süreçlerle irtibatlı olan istasyonlar, yüz tanıma ve kimlik tarama üzere işlevleri da gerçekleştirebilecek.

Aşağıdaki görüntüyü izleyerek, hizmetin çalışma sistemi hakkında ayrıntılı olarak fikir edinebilirsiniz.

Başa dön tuşu