GTX 1650 raflardaki yerini almaya başladı: RX 570’e devam mı?

 
Nvidia’nın yeni jenerasyon GPU’sunu sistemlerde yer ayırmak isteyen lakin bütçe sorunu yaşayan kullanıcılara yönelik konumlandırılan GTX 1650 bugün itibariyle satışa sunuldu. Modelin fiyat segmenti dikkat cazip.

GTX 1650’nin teknik ayrıntılarını aktaralım öncelikle. TU-300 yongasının kırpılmış halini kalbinde barındıran GTX 1650 bu haliyle 896 CUDA çekirdeği, 56 TMU ve 32 ROP ünitesine sahip. 1485 MHz’de görev yapan 12 nm yonga gerektiğinde 1665 MHz’e yükselebiliyor.
4 GB kapasiteli GDDR5 belleklerse 8 Gbps efektif frekansa ve 128 bit bellek veriyoluna sahip. Münasebetiyle bant genişliği 128 GB/s düzeyinde. 75 watt TDP’ye sahip yeni kart ekstra güç girişi gerektirmezken özelleşmiş dizaynlı modellerde 6 pin güç konnektörüne rastlamak mümkün

 
GTX 1650 tercih edilir mi? 
 

Fiyat olarak 149$ çıkış fiyatı belirtilmiş fakat bu fiyata tek fanlı çözümler alınabiliyor. Biraz kaslı olsun derseniz 180 dolara hakikat yükseliyorsunuz. Şu anda sistem toplamak isteyen ve ekran kartına 150-200 dolar üzere bir bütçe ayırabilen kullanıcıların aklındaki soru belirli: GTX 1650 almaya bedel mi?
 
Öncelikle şunu belirtelim, olağanda bir kart satışa sunulmadan evvel Nvidia örnek kartlarını inceleme ekiplerine gönderir. Kartla birlikte erken sürüm bir şoför de sağlayan firma bu sayede kullanıcıların model hakkında fikir sahibi olmasını sağlar. Buna rağmen bu sefer farklı bir durum kelam konusu.
Evet, Nvidia giriş düzeyi modellerinde şimdiye kadar üst segment kartlarında olduğu üzere yüksek bir tanıtım çabasında bulunmadı lakin bu sefer gelen haberlere nazaran teknoloji topluluğu Nvidia’dan kartın görsellerini ve çeşitli bilgilerini edinmekte dahi güçlük çekmiş.

Nvidia inceleme gruplarına örnek kart göndermedi, şoför bugün yayınlandı! 

Ayrıca evvelce örnek bir model gönderimi ise yapılmamış. O denli ki Nvidia, GTX 1650 için sürücü dayanağını dahi bugün modelin satışa sunulmasıyla birlikte verdi. Yani elimizde rastgele bir inceleme verisi yok. Şu anlık yapacağımız tek şey varsayımda bulunmak. Önümüzdeki 1-2 gün içerisinde yağmur yağarcasına incelemeler yayınlanacaktır. Nvidia’nın neden daha evvel olduğu üzere GTX 1650’yi incelenmesi için çeşitli test gruplarına göndermediği ve şoförünü indirmeye sunmakta bu kadar yavaşlık içerisinde olduğu merak konusu.
Tahminlere gelirsek, GTX 1650 RX 570’ten daha yavaş pozisyonda görünüyor. 4 GB olmasa dahi en berbat ihtimalle 8 GB’lık RX 570 GTX 1650’den daha gerçek bir tercih olacağa benziyor. Ayrıyeten yeni Turing tahlili, GTX 1050 Ti’dan daha süratli olacak.

Yukarıda bahsettiğimiz üzere tahiminlere nazaran şayet aceleniz varsa RX 570 8 GB epey yerinde bir seçim olacaktır. 150-170$ aralığında güzel modeller bulunabiliyor. İndirimleri takip ederseniz 150’nin altına da getirilebilir. 4 GB bellek kapasitesine sahip modellerde 120 dolara kadar fırsatlar yakalamak mümkün. RX 570’in bu karttan çok daha güçlü olduğu aşikar. Hatta RX 580 8 GB alabiliyorsanız çok daha iyi-ki bu aralıkta yeniden 8 GB versiyonu rahatlıkla bulunuyor.

 
 
Diğer taraftan vakti olanlar içinse bu yaz gibi duyurulması beklenen Navi kesinlikle beklemeye bedel üzere duruyor. Tabi bu fiyat segmentindeki modeller için senenin sonuna kendinizi hazırlayın.
Son olarak güç tüketimi benim için değerli diyen, güç kaynağı masrafına girmek istemeyen ya da kompakt bir kasaya sahip kullanıcılar için RX 570’i seçerken bir kez düşünmeleri gerektiğini hatırlatalım zira GTX 1650 ekstra güç beslemesine bile muhtaçlık duymayan bir model. Önümüzdeki günlerde yayınlanacak birinci incelemelerle durum daha da netleşecektir. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Başa dön tuşu