Firefox’un yeni sürümü hız olarak iyileştirildi

Mozilla, Firefox web tarayıcısının yeni bir sürümünü piyasaya sürdü ve şirket bu sürümün evvelkinden daha süratli olduğunu belirtiyor. Firefox’un suratı, Mozilla geçen yıl Quantum tarayıcısını piyasaya sürdüğünde gelişmişti fakat tarayıcının en yeni versiyonunda bu suratın daha da iyileştirildiği öne sürülüyor.

Bazı bilgilerin yüklenmesine öncelik verilyor

Mozilla, Firefox’u daha hızlı hale getirebilmek için bir “yapılacaklar listesi” sistemine başvurdu. Bu yolla web sayfaları yüklenirken, kullanıcının gereksinim duyduğu bilgi ve bilgilere öncelik verilecek. Ayrıyeten örneğin sayfada doldurulması gereken bir form yoksa, Firefox otomatik doldurma modülünü yüklemeden sayfayı açacak. Bu yeniliklerin sayfaların yüklenmesini yüzde 40 ila 80 yükselttiği söz ediliyor.

Tarayıcıda düzinelerce sekmeyi açık tutmak, bilgisayarınızın belleğini kullanır ve bu da daha düşük performansa neden olur. Firefox artık PC’nizin belleğinin ne vakit az çalıştığını ve 400 MB’tan daha düşük olduğunu algılıyor ve bir müddettir bakmadığınız kullanılmamış sekmeleri otomatik olarak askıya alıyor. Sekmeleri tekrar görüntülemeye karar verirseniz de bıraktığınız yerden yükleniyor.

Başa dön tuşu