Sony devasa boyutta bir 16K ekran tanıttı

Sony akıllı telefon dalında kötü günler geçirse de şirket ekran işini büyütmeyi hedefliyor. Japon dev bugün 16K ekranını tanıttı. Evet hakikat okudunuz, 4K ve 8K ekranlardan sonra artık de hayatımıza 16K ekranlar dahil oluyor.
Yeni tanıtılan bu ekran, olağan 1080 Full HD ekranlardan 64 kat, 4k ekranlardan 16 kat daha fazla piksel sunuyor. Yokohama kent araştırma merkezine kurulan ekran 19.2 m x 5.4 m boyutlarında.

OLED’den daha parlak manzara sunuyor

Sony tarafından “Crystal LED” olarak isimlendirilen ekranın bir benzerini Samsung da geliştirmişti. Art ışığa gereksinim duymayan bu 16K ekran olağan bir OLED ekrandan çok daha parlak bir manzara sunabiliyor.
Taktir edersiniz ki şu an 16K içerik yok denecek kadar az. Dolayısı ile Sony bu ekranın maharetlerini sergilemek için yırtıcı hayvanları gösteren özel bir demo film hazırladı.
Maliyeti hayli yüksek olan 16K ekranın yakın devirde yaygın olarak kullanılması pek mümkün görünmüyor. Lakin geleceği görmemiz ismine bu tip yeni jenerasyon teknolojilerle tanışmak elbet ki heyecan verici.

Başa dön tuşu