Google, Chrome eklentilerini daha güvenli bir hale getirecek

Chrome internet tarayıcısında birçok işimizi kolaylaştıran ve pratik hale getiren eklentiler mevcut. Ancak bunların ne kadar inançlı olduğu tartışmaya açık bir bahis. İşte tam da bu noktada Google, Chrome Web Mağazası‘nı daha inançlı bir hale getirmek için teşebbüslerini hızlandırdı.

Gereksiz müsaadeler alınamayacak

Chrome Web Mağazası’nda 180.000’den fazla eklenti var. Kimi eklentiler, kullanıcılardan uygun müsaadeleri almadan kullanıcı bilgilerini topluyor. Bu durumu önlemek için Google dün, Chrome tarayıcı eklentileri için yeni kapalılık siyasetleri açıkladı. “Minimum izin” olarak isimlendirilen bu yeni siyasetler ile geliştiricilerin yalnızca eklentilerinin çalışmasını sağlayacak müsaadeleri almaları sağlanacak.

Bu yeni siyasetler 2019 sonbaharının başında yürürlüğe girecek ve bir eklenti bu tarihten sonra yeni siyasetlere uymuyorsa, Google onu Chrome Web Mağazası’ndan kaldıracak. Şimdiye kadar geliştiriciler, en az müsaade kullanma konusunda şirket tarafından teşvik ediliyorlardı. Lakin son gelişmeden sonra artık bu durum bir zorunluluk haline gelecek.

Başa dön tuşu