Harry Potter: Wizards Unite Türkiye hariç tüm dünyada yayınlandı

Konum tabanlı artırılmış gerçeklik oyunu olan Harry Potter: Wizards Unite, Niantic tarafından geliştirildi. Pokemon Go kadar kendinden kelam ettiremese de bilhassa Harry Potter serisinin sevenleri oyunu merakla bekliyorlar. Kademeli olarak farklı ülkelere sunulan oyun, bugün itibariyle son halka olan küresel çıkışını gerçekleştirdi. Geçtiğimiz gün sizlere aktardığımız 25 ülkeye, 120 ülke daha eklendi. Yani toplam 145 ülkede indirilebilir durumda. Oyunu ülkemizde bekleyenler için ise üzücü bir haberimiz var. Maalesef bu 145 ülke içerisinde Türkiye bulunmuyor.

Gelirler beklendiği üzere değil

Harry Potter: Wizards Unite, Google Play ve App Store üzerinden fiyatsız olarak indirilebilen bir oyun. Oynayış mantığı ise Pokemon Go ile birebir aynı. Oyun içindeki özel eşyalarla gelirlerini elde eden firma, bu sefer beklediğini bulamadı üzere. Taşınabilir uygulama tahlilleri yayınlayan SensorTower, Harry Potter: Wizards Unite ile ilgili kimi bilgiler paylaştı. Birinci haftasında neredeyse 3 milyon oyuncuya ulaşan oyunun haftalık geliri 1.1 milyon dolar düzeyinde kaldı. Ay sonunda ise 10 milyon dolara ulaşması bekleniyor.

Karşılaştırma yapmak açısından Niantic’in evvelki oyunu olan Pokemon Go, 28 milyon dolar üzere devasa bir sayıya sadece 4 gün içerisinde ulaşmıştı. Birinci ayında ise bu sayı 206 milyon dolar olarak hesaplandı. Haliyle daha evvel belirttiğimiz üzere beklentiler tam manasıyla karşılanamadı.

Oyunun küresel çıkışını yapmasıyla birlikte daha fazla oyuncuyu kendine çekmesi ve gelirlerini artırabilmesi mümkün. Lakin her ne olursa olsun bu ilişkideki listeden inceleyebileceğiniz 145 ülkede çıkış yapıp, Türkiye’ye gelmemesi bekleyenleri üzecektir. Firmanın kararını değiştirip değiştirmeyeceği şimdilik bilinmiyor.

Başa dön tuşu